Ukrayna Evlilik

Ukrayna Evlilik - Ukrayna Avukatlık ve Ukrayna Yatırım Ajansı

/Ukrayna Evlilik

UKRAYNA EVLİLİK – Yazı Güncellenme Tarihi : 10.07.2018

UKRAYNA VATANDAŞI İLE EVLENMEK

Ukrayna’da Ukrayna vatandaşı ile evlenmek istiyorsanız Ukrayna yasalarında dikkat etmeniz gereken bazı noktaları bu yazıda sizinle paylaşmak istiyoruz. Farklı devletlerin yasalarındaki değişikliklerden dolayı yabancı bir insanla evlenme süreci ülkeye göre değişebilir. Evlenmek için birçok belge ve yasal işlem yapılmaktadır. Evlendikten sonra da evliliğinizi bildirmeniz gereken kurumlar bulunmaktadır. Yasal konularda fazla bilgiye sahip olmayanların yardımına Ukrayna Avukatlık ve Danışmanlık Ajansımız gelmektedir. Profesyonel avukatlarımız sizin evlenme sürecinizi kolaylaştırıp legal evliliğinize destek vermektedir. Ukrayna’da evlilik süreci hizmetimiz ile ilgili detaylı bilgi için Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

UKRAYNA’DA EVLENMEK İÇİN GEREKEN BELGELER

Ukrayna vatandaşı ile evlenmek istiyorsanız aşağıda verilen listedeki belgeleri hazırlanmalısınız:

 1. Pasaport (geçerli vize ile, vizesiz ülkeler için 90 günü aşamamak),
 2. Ülkenizden/Büyükelçilik-Konsolosluktan alınan evli olmadığınızıgösteren belge,
 3. Tüm belgelerin Ukraynaca Çevirisi
 4. Dilekçe

Bu belgeleri evleneceğiniz insanın kişisel belgeleriyle beraber Nüfus ve Nikah Dairesine vermelisiniz. Ukrayna’da evlilik belgelerinizi hazırlamamız için iletişime geçiniz. Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

UKRAYNA EVLİLİK İŞLEMLERİ

Yukarıda belirttiğimiz belgelerle Ukrayna Nikâh Dairesine başvurmalısınız. Tüm belgeler Ukraynacaya çevirip noterde onaylamak gerekiyor. Birkaç ayrı belge alacağınız için tüm çevirilere dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca yanlış çevirilen belgelerin Ukrayna Nüfus ve Nikah Dairesi(Nikâh Dairesi) tarafından alınmamasına sebep oluyor. Yeminli tercümanlarımız tüm belgelerinizin doğru çevirisini sağlıyorlar. Ukrayna’da evlilik işlemleri ile ilgili detaylı bilgi için Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukrayna’da Evlililik İçin Devlet Kurumlarına Başvuru

Ukrayna’da evlenmek istiyorsanız Ukrayna Devleti’ne bağlı olan Ukrayna Nüfus ve Nikâh Dairesi’ne başvurmalısınız. Dilediğiniz herhangi bir ilçedeki nikâh dairesine müracaat edebilirsiniz. (Geçmiş yıllarda sadece pasaportta yazılan adrese bağlı ilçede evlenmek mümkün oluyordu.)

Tüm bu evraklar ve çevirilerle başvurduktan 1 ay* sonra Nikâh Dairesinde imza töreni yapılır.

*acil durum yoksa( gelinin hamile olması, çocuğun dünyaya gelmesi, gelinin/damadın tehlikeli durumda olması vb.)

Önemli: Bu yüzden yabancının tescil sırasında legal olarak (vize süresini aşmadan) Ukrayna’da kalmalısı gerekmektedir.

O yüzden başvuruyu vize süresini aşmadan en az 1 ay önce vermek gerekmektedir. Başka şekilde legal kalma süreci bittikten sonra evlenme işlemi mümkün olmayacaktır. Ukrayna’da evlenmek için devlet kurumlarına başvuru ilgili detaylı bilgi için Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukrayna Evlililik Vizesi

Evlilik işlemleri sona erdikten sonra oturum izni almak istiyorsarsanız ülkenize gidip Ukrayna Büyükelçilik veya Ukrayna Konsolosluklarından Ukrayna D tipi Evlilik Vizesi almalısınız. Ukrayna Evlilik Vizesi almak için neler gereklidir? D Vizesi nasıl alınır? Ayrıntılı bilgi için Ukrayna Evlilik Vizesi yazımızı okuyunuz. Evlilik Vizesi belgelerinizi hazırlama hizmetimiz ile ilgili detaylı bilgi için Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukrayna Evlilik ile Oturum İzni Hakkı

Doğru hazırlanan belgeleri verip Nüfus ve nikah dairesinde evlilik işlemlerini tamamladıktan sonra aldığınız D Vizesi ile Ukrayna Evlilik Süreli Oturum İzni alma hakkını kazanıyorsunuz. Evlendikten 2 yıl sonra da Ukrayna Evlilik Süresiz Oturum İzni alabilirsiniz ya da Ukrayna Vatandaşlık hakkını elde edebilirsiniz. Ukrayna Oturum İzni Çeşitleri Nelerdir? Ukrayna Süreli ve Süresiz Oturum İzni Nasıl Alınır? Ukrayna Oturum İzni için Gereken Belgeler Nelerdir? Ayrıntılı bilgi için Ukrayna Oturum İzni Çeşitleri yazımızı inceleyiniz. Evlendikten sonra oturum izni başvurusu için evrak takibi hizmetimiz için lütfen iletişime geçiniz Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukrayna Evlilik ile Süreli Oturum İzni Kazanmak

Evlendikten hemen sonra süreli oturum izni almayı dilerseniz, D tipi evlilik vizesi ile başvuru yapıp 2 yıllık süreli oturum iznine sahip olabilirsiniz.

İlk etapta 1 yıllık süreli oturum iznine sahip olabilirsiniz. 1 yılın sonunda ise süreli oturum izninizi 1 yıl daha uzatabilirsiniz. Toplamda 2 yıl geçtikten sonra süresiz oturum iznine sahip olabilirsiniz.

Ukrayna Evlilik ile Süresiz Oturum İzni Kazanmak

2 yıl üst üste Süreli Oturum İzni ile yaşadıktan sonra yabancı, Ukrayna Süresiz Oturum İznine başvuru hakkı kazanır.

Önemli: 
Evlenenlerin aynı propiska (oturduğu yer) olmalı. Diğer şekilde iki yıl sonra Süresiz oturma izni alınması zorlaşabilir. Ayrıca dilerseniz Ukrayna vatandaşlığına da başvurabilirsiniz.

Ayrıca: Yabancı, Ukrayna vatandaşı olmayan ama süresiz oturum izni olan ile beraber evlendiyse iki yıl beklemeden Süresiz oturum iznine başvurabilir, ama Ukrayna vatandaşlığını saadece 5 yıl sonra alabilir.

Ukrayna Büyükelçiliği Türkiye Evlilik Tescili Başvurusu

Yurtdışında herhangi bir Türk evlilik yaptığı zaman evliliğin evlenilen ülke makamlarında tescili sonrası 30 gün içerisinde en yakın Türk Temsilciliklerinde evliliğinin tescilini yapmalıdır.

Gerekli Belgeler:

 1. Evlilik Belgesi
 2. Çiftin Nüfus Cüzdanı aslı, Çiflerden biri yabancı ise yabancı uyruklunun Doğum Belgesi,
 3. Kadın Türk vatandaşı ise ve evlilik soyadıyla birlikte önceki soyadını da taşımak istiyorsa, önceki soyadını da taşıma isteğini içeren dilekçe.

Bu belgelerin yanı sıra Türk Temsilciliğine dilekçe ile başvuruda bulunulmalıdır. Dilekçe için Yurtdışı Evlilik Tescili Başvuru Dilekçesi.

Uluslararası aile cüzdanı 2018 yılı için: 22€ olarak belirlenmiştir.

Tüm İşlemlerinizin yasal takibi için bizimle iletişime geçiniz Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

TÜRKİYE’DE EVLİ OLUP UKRAYNA’DA EVLENMEK

Yurtdışında evlilik için Türkiye Yurtdışı temsilciliklerinden evli olup olmadığınıza dair belge alacağınız için yasal olarak çifte evlilik mümkün değildir. Ayrıca Ukrayna Anayasası çifte evliliği kabul etmemektedir.

Toplam Süre

1 Ay

Kimler Evlenebilir

Evli olmayan herkes

Ukrayna'da bulunulması gereken zaman

Toplamda 2 gün(Tescil süresi 1 ay)

Ücret

100$+

Sizlere Verebileceğimiz Hizmetler

 • Pasaport çevirisinin ve Noter Onayının yapılması,
 • Vergi kimlik numaranızın alınması,
 • Evli olmadığının ispatı belgesinin alınması,
 • Evlilik randevusu alımı ve Nikâh Dairesi Seçimi,
 • D Tipi Evlilik Vizesi belgelerinin hazırlanması,
 • Süreli veya Süresiz Oturum İzni başvurusu,
 • Vatandaşlık Başvurusu,
 • Sigorta yaptırılması,
 • Türkiye Temsilciliğine Evliliğin Tescili

Gereken Belgeler

TC Pasaportu ve Noter Onaylı Ukraynaca Çevirisi

Evli Olmadığınızı (Boşandığınızı) Gösteren Belge

Tüm Belgelerin Ukraynaca Çevirisi

Evlilik Dilekçesi

Yurtdışı Temsilciliği Evlilik Tescili Dilekçesi

UKRAYNA'DA EVLENDİRME VAADİYLE KANDIRAN DOLANDIRICILAR

Ukrayna’da evleneceklerin, kendilerini bilirkişi ilan eden dolandırıcılardan uzak durmaları gerekmektedir. Ukrayna’da evlenmeden önce ve evlendikten sonra Türk ve Ukrayna makamlarına belirli belgelerle müracaat edilmelidir. Aksi takdirde para cezaları bulunmaktadır.

Sizden para talep edip, sadece evlenme belgelerinin temini yapan ve gerekli makamlara bilgilendirmelerde bulunduracak yeterliliği olmayan dolandırıcılardan kaçınmalısınız. Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı olarak evlilik sürecinize ek olarak yeminli tercümanlık, noter işlemleri, bankacılık işlemleri gibi işlemlerinizde ücretimize dahil olarak danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Ukrayna D VİZESİ

Ukrayna’da evlenmek için öncelikle D vizesi alınmalıdır.

Ukrayna Oturma İzni

Ukrayna’da oturma izni almak için gerekenler nelerdir?

Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna vatandaşı nasıl olunur? Ayrıntı için yazımızı okuyunuz.

Bu Konudaki Uzmanlarımız

Ukrayna’da evlilik yapmak için bu alanda uzmanlarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu konudaki uzmanlarımızla sizlere makul fiyatlarla evlilik danışmanlığı ve evrak takibi yapmaktayız.

Atakan İLDEMİR
Atakan İLDEMİR

Genel Müdür, Şehir Plancısı

SİZE DOĞRU BİLGİ VERMEK İÇİN BURADAYIZ

Sitemizdeki bütün yazılarımızın hakları korunmaktadır.

Bu yazının izinsiz kopyalanması ve başka mecralarda yayınlanması durumunda hukuki işlem başlatılacaktır.

Bütün hakları Elephant Architecture and Consulting LTD Şirketi’ne aittir.