Ukrayna Noter İşlemleri

Ukrayna Noter İşlemleri - Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı

/Ukrayna Noter İşlemleri

UKRAYNA NOTER İŞLEMLERİ – Yazı Güncellenme Tarihi : 10.07.2018

UKRAYNA NOTER İŞLEMLERİ

Ukrayna’da iki çeşit noter vardır. Bunlar:

 1. Ukrayna Devlet Noterleri
 2. Ukrayna Özel Noterler

Eskiden iki noterin farkı “Ukrayna Noter Kanunu“nda net bir şekilde belirtilmişti. Devlet noterlerinin özel noterlere göre daha geniş hakları vardı. Ayrıca daha çok yasal işlem yapabilmekteydiler. Fakat özel noterlere aynı yetki vermek hep gündemdeydi. 2008 yılında Parlamentonun kararıyla mevcut “Noter Kanunu”na ekler eklendi. Yeni ek yasalara göre Devlet noterleri ve Özel noterleri eşit işlem yapma yetkisine sahip oldu. Noterlerin yapabildikleri tüm işlemler geçerli olan Ukrayna Noter Kanunu“nun 34. Maddesinde belirlenmektedir.

Ukrayna Noter Kayıt Sisteminde 786 tane Devlet noteri ve 5515 Özel noter kayıtlıdır.(25 Haziran 2018)Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

UKRAYNA NOTERLİK KANUNU

Ukrayna’da hem devlet noterleri hem de özel noterlerinin hakları 02.09.1993 yılında çıkan Ukrayna Noterlik Kanunu‘nda ve ek yasalarda  belirtilmektedir. Ayrıca Noterlik Kanununda bu maddeler yer almaktadır:

 1. Noterlilik hükümleri
 2. Hukuki temeller
 3. Noterin hakları
 4. Noterin görevleri
 5. Noter yemini
 6. Noter işlemleri
 7. Noter ve müşteri gizliliği
 8. Noter işlemleri sınırlaması
 9. Noterin işyeri
 10. Noterliğin üst düzey ihtisas komisyonu ve işlemleri
 11. Noter Lisansı
 12. Noter Lisansı İptali
 13. Noter yardımcısı
 14. Noter sorumluluğu ve cezaları
 15. Diğer

Ukrayna Adalet Bakanlığı kararıyla 25.12.2008 yılında çıkan ek yasada  Noterliğin üst düzey ihtisas komisyonu yer almaktadır. Bu komisyon devlet noterlerinin yanı sıra özel noterlerin işlemlerini kontrol etmektedir. Yasalara aykırı çalışan noterler, bu komisyon tarafından yargılanabilirler. Bunun sonucu da Noter Lisansı İptali olabilir.

Müşterilerin en çok merak ettikleri konular ise Noterin sorumluluğu ve cezalarıdır. Bu Kanunun 21. ve 27. Maddelerinde yasa dışı çıkan Noterin sorumluluğu öngörülmektedir. Maddelerde belirlenen durumlara göre noterler ceza ödemektedirler. Ancak Devlet Noterinden kaynaklanan hasarlar, Ukrayna mevzuatının öngördüğü şekilde karşılanmakla beraber özel noterin neden olduğu hasarlar tam olarak karşılanmaktadır.

UKRAYNA’DA NOTER HANGİ İŞLEMLERİ YAPIYOR?

Ukrayna’da Devlet noterleri ile beraber Özel noterler bu işlemleri yapabilmektedirler:

 • İşlem tasdiği,
 • Karı koca genel mülkün payına sahip olma belgesi,
 • Belgelerin fotokopisinin onaylanması,
 • Belgeler üzerindeki imzaların onaylanması,
 • Belgelerin onaylanması,
 • Başka bir dilden Tercümenin(Ukraynaca – Türkçe Noter Onaylı Yeminli Tercüme) onaylanması,
 • Ukrayna İmza sirkülerinin onaylanması,
 • İnsanın belli bir yerde bulunduğunun onaylanması,
 • Fotoğrafta gösterilen yüz ile insanın kimliğinin tasdiği,
 • Ukrayna Vekalet yazılması,
 • Ukrayna Sözleşmelerin imzalanması,
 • Ukrayna noter huzurunda alış satış sözleşmelerin onaylanması,
 • Ukrayna şirket açma prosedürü,

ve başka işlemler de yapabilmektedirler.

Ukrayna Noter Ev - Arazi Alış Satış Sözleşmesi (Alım Satım)

Ukrayna’da ev ve arazi satın almak için tapu ve tapu değişiklikleri noterler tarafından hazırlanmaktadır. Noterde alıcı ve satıcı buluşurlar ve anlaşılan miktarda parayı belirlenen banka hesabına ya da noter huzurunda verildiğine/verileceğine dair ön anlaşma yaparlar. Ön anlaşmadan sonra belirlenen gün içerisinde para yatırılır. Para yatırma sürecinde noter asıl anlaşmayı ve tapuyu hazırlar. Noterde tapuyu almaya gitmeden evin Ukrayna Ev Vergilerinin yatırılması gerekir. Ayrıca noterde yaptığınız işlemler sırasında Ukraynaca – Türkçe yeminli tercümanın bulunması gerekmektedir. Noter huzurunda sözlü tercüme yapacak olan Ukrayna Yeminli Tercüman, ev alış-satış işleminde garantör görevi görerek anlaşmanın son sayfasında çeviriyi yaptığına dair imza atar ve diploma numarası ile noter işlem defterine de imza atar.

Ev alış-satışında güvenilir bir noter arıyorsanız Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansımızla irtibata geçebilirsiniz. Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukrayna Noter Şirket Açma Prosedürü

Ukrayna’da şirket kurulumu iki türlü olmaktadır. Birincisi devlet kanalları yoluyla şirket açmak(süreç uzun olmaktadır), diğeri ise noterler aracılığı ile Ukrayna Şirket Kurulumu yapmaktır. Ukrayna’da şirket açarken Ukrayna Vergi kimlik Numarası, Noter Onaylı Ukraynaca Pasaport Çevirisi, Ukrayna Şirket Tüzüğü, Protokol ve gerekli evraklar notere verilir. Noter bu ve diğer belgeleri Ukrayna Elektronik Şirket Kayıt sistemine girdiği takdirde şirketiniz bir gün sonra aktifleşecektir.

Ukrayna’da şirket açma prosedürü nasıldır? Ukrayna şirket kurulumu için gereken belgeler nelerdir? Ukrayna’da kimler şirket açabilir? Ukrayna’da Şirket kurulumu ile Ukrayna oturum izni almak mümkün müdür? Bu ve bunun gibi diğer sorularınıza burada cevap bulabilirsiniz – Ukrayna Şirket Kurulumu Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukrayna Noter Belge Ve Tercüme Onayı

Ukrayna’da noterlerin yapabildiği diğer işlemlerden bazıları da belge onaylama, sözlü ve yazılı tercüme onaylamasıdır. Ukrayna’da yaptığınız yasal alış-satış, teklif ve ihale belgeleri, iş sözleşmeleri, evlilik sözleşmesi, araba alış ve satış anlaşmaları, kontratlar vb. işlemler için gerekli belgelerin onaylanmasının yanı sıra bu belgelerin sözlü ve yazılı çevirilerinin de onaylanması işlemlerini Noter yapmaktadır.Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

UKRAYNA’DA KİMLER NOTER OLABİLİR?

Ukrayna’da kimler noter olabilir sorusuna cevabı ‘’Noterlik Kanunu’’ 3. Maddesinde bulunmaktadır. Ukrayna’da noter olmak için bu yeterliliklere haiz olmak gerekmektedir:

 1. Ukrayna Vatandaşı olmak
 2. Fiil ehliyeti
 3. Tamamlanmış Hukuk Eğitimi
 4. Ukraynaca bilmek
 5. En az 3 yıl hukuk alanında iş tecrübesi
 6. Özel noterden veya Devlet noterinde en az 1 yıl süreli başarılı staj.
 7. Noterlik sınavından geçmek ve Lisans almak

İnsanlar Noter olma hakkının kaybedileceği durumlar:

 • Hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı;
 • Mahkeme kararı ile onaylanan fiil ehliyeti sınırlanması;
 • Mahkeme kararı ile onaylanan fiil ehliyetine sahip olmama.

Staj programının örneği 25.12.2006 tarihinde Adalet Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Staj dönemi boyunca, Adalet Bakanlığı işveren tarafından sağlanan staj koşullarını ve stajyerin çalışmasını kontrol etme hakkı vardır. Stajı bitirdikten sonra yeterlilik sınavına girmek gerekmektedir.

Noter Lisansı ise yeterlilik sınavını başarıyla geçen kişilere verilmektedir. Yeterlilik sınavını yürütme prosedürü, 10.07.2008 tarihinde Ukrayna Adalet Bakanlığı emriyle onaylanmıştır. Sınav, adalet ana bölümleri altında kurulan yeterlilik komisyonları tarafından yürütülmektedir. Bir yıllık staj yapmadan sınava girmek için Adalet Bakanlığı’nda yada Ukrayna bölgelerindeki adaletin ana bölümlerinde en az 7 yıl boyunca çalışmak gerekmektedir.

UKRAYNA NOTER FİYATLARI

Ukrayna Noter fiyatları yaptıkları işlemlere göre değişmektedir. İstediğiniz işlemin fiyatını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurunuz. Anlaşmalı güvenilir noterlerimiz sizin tüm işlemlerinizi en hızlı ve kaliteli biçimde yapmaktadırlar.

UKRAYNA SAHTE NOTER KONTROLÜ

Her müşterinin korkusu dolandırıcı notere rastgelmektir. Müşterilerimizin sıkça sorduğu sorulardan biri de Ukrayna’da noterin yeterliliğini nasıl kontrol edebilirim? Kontrol etmek için noterden hangi belgeler istemek gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Noteri kontrol edebileceğiniz iki tane önemli belge mevcuttur. Birincisi bu yazıda bahsettiğimiz gibi her noterin Noter Lisansı vardır. İkinci önemli belge ise Noter İşyeri Sertifikası’dır.

Sertifikayı alabilmek için noterin bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Bunlar: Noter sır yükümlülüğünü sağlayabileceği bir ortam(kapalı ortam, ses geçirmeyen duvar, ayrı bir oda vb.) , mühürlerin depolanması için kasagüvenlik sistemi ve benzeri.

Noterden İşyeri Sertifikasını ve Noter Lisansını göstermesini isteme hakkınız vardır.

Ancak bu belgelerin sahte olmadığından emin değilseniz noterin gerçek olduğunu Ukrayna Noter Kayıt Sisteminde bulabilirsiniz. Bu sistemde Noteri lisans numarasıyla, noter bürosunun bulunduğu adresle yada noterin adı ve soyadıyla kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca Ajansımızın anlaştığı güvenilir noterlerle çalışabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz. Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Toplam Süre

Yapılacak İşleme göre 1 gün ile 15 gün arası

Kimler Yapabilir

İşleme göre gerekenler değişmektedir

Ukrayna'da bulunulması gereken zaman

Noterde işlem yaptığınız gün(1 gün) ya da vekalet ile 0(sıfır)

Ücret

10$ – 200$

Sizlere Verebileceğimiz Hizmetler

 • Vekalet yazma
 • Şirket açma
 • İmza sirküleri
 • Anlaşma imzalanması
 • Tercümelerin onaylanması
 • Noter huzurunda sözlü çeviri
 • Alış satış anlaşmaları
 • Kira kontratları
 • İş kontratları

Gereken Belgeler

TC Pasaportu ve Noter Onaylı Ukraynaca Çevirisi*

INN(Ukrayna vergi kimlik numarası)*

Türkiye’den apostil edilmiş vekalet*

* Duruma göre değişiklik gösteren belgeler.

UKRAYNA'DA DOLANDIRICI NOTERLER

Ukrayna’da noter işlemleri yaptıracakların kendilerini bilirkişi ilan eden dolandırıcılardan uzak durmaları gerekmektedir. Ukrayna’da güvelinir tercüman ve güvenilir noterler ile işlem yapmak istiyorsanız Noterin lisans numarası ile kontroller yapabilir şüpheli durumları Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansımıza bildirebilirsiniz.

Sizden para talep edip, noter işlemlerinizi sizin adınıza yapacağını söyleyen dolandırıcılardan kaçınmalısınız. Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı olarak noter işlemlerinizi tercümanların eşliğinde güvenle yapma sürecinize ek olarak yeminli tercümanlık, bankacılık işlemleri, muhasebe ve vergi danışmanlığı, Ukrayna şirket kurulumu, Ukrayna oturum izni, Dövizli Askerlik işlemleri, Ukrayna Evlilik işlemleri gibi işlemlerinizde ücretimize dahil olarak danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Ukrayna D VİZESİ Danışmanlığı

Ukrayna’da evlenmek için öncelikle D vizesi alınmalıdır.

Ukrayna Şirket Kurulumu Danışmanlığı

Ukrayna’da şirket kurmak için lütfen okuyunuz

Ukrayna Gayrimenkul Danışmanlığı

Ukrayna’da ev ve arsa almak için hizmetimizi okuyunuz.

Bu Konudaki Uzmanlarımız

Ukrayna’da noter işlemler yapmak için bu alanda uzmanlarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu konudaki uzmanlarımızla sizlere en ucuz noter ve sizin çıkarlarınızı gözeterek hazırlanmış antlaşma metinleri oluşturuyoruz.

Atakan İLDEMİR
Atakan İLDEMİR

Genel Müdür, Şehir Plancısı

SİZE DOĞRU BİLGİ VERMEK İÇİN BURADAYIZ

Sitemizdeki bütün yazılarımızın hakları korunmaktadır.

Bu yazının izinsiz kopyalanması ve başka mecralarda yayınlanması durumunda hukuki işlem başlatılacaktır.

Bütün hakları Elephant Architecture and Consulting LTD Şirketi’ne aittir.