Ukrayna Şirket Kurulumu

Ukrayna Şirket Kurulumu - Ukrayna Avukatlık ve Ukrayna Yatırım Ajansı

/Ukrayna Şirket Kurulumu

UKRAYNA ŞİRKET KURULUMU – Yazı Güncellenme Tarihi : 10.07.2018

UKRAYNA'DA ŞİRKET NASIL AÇILIR?

Ukrayna Şirket Kurulumu – Yazı Güncellenme Tarihi: 30.05.2018

Ukrayna’da yatırım yapacaklar için Ukrayna Şirket Kurma rehberi, şirket türleri veya yapılabilecek anlaşmalar:

 1. Tam Ortaklıklar ve Sınırlı Ortaklıklar(İleri tarihte bu konuda yazımız link olarak eklenecektir.)
 2. Temsilcilik ve Şube Açılması(İleri tarihte bu konuda yazımız link olarak eklenecektir.)
 3. İş Birliği Anlaşmaları(İleri tarihte bu konuda yazımız link olarak eklenecektir.)
 4. Anonim Şirketi(VAT-ZAT)(İleri tarihte bu konuda yazımız link olarak eklenecektir.)
 5. Limited Şirketi

Bu yazımızda “Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı” olarak, Ukrayna Limited Şirketi açılması hakkındaki bilgilerimizi paylaşacağız. Ukrayna’da  Limited(LTD – Ukrayna’da yazı kısaltması TOB – okunuşu TOV) şirketi kurmak isteyenlere Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansımız hizmet vermektedir. Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Öncelikle Avrupa’ya uyum sürecinde olan, enflasyon rakamları günden güne düşen ve büyüme oranı yıldan yıla artan Ukrayna’da şirket kurmanın sizlere Ukrayna çalışma izni ve  Ukrayna oturum izni almanın yanı sıra gelecekte daha fazla avantajları olacaktır.

Ukrayna’da kurulacak şirketin sermaye alt sınırı bulunmadığı (1 grivna sermaye ile bile şirket kurulabilir) ve şirketin geliri ve gideri olmadığı zaman yıllık gelir beyannamesi verildiği takdirde(gelir beyannamenizi sizler için her yıl takip ediyoruz) şirket vergisi yoktur.

YANLIŞ YORUMLANAN YASA

Önemli:Ukrayna’da son çıkan yasalarda(27 Eylül 2017) 100.000 dolar yatırım yapmadan şirketin kurulamayacağını iddaa edenler için avukatlarımız tarafından derlenen yasayı ve yasanın linkini sizlerle paylaşıyoruz. 1 Grivna sermaye ile şirket hala açılabilmektedir.

Yeni güncellenen yasa ile şirketin 100.000 avroluk ödenmiş sermayesi olursa, şirket sahibi, çalışma izni almadan 2 yıllık oturum izni almaya hak kazanabilir. Yani oturum izni almayı daha da kolaylaştı.

Yasa: Підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому цією частиною, є наступне:…розмір частки іноземця або особи без громадянства – засновника (учасника) юридичної особи у сумі не менше 100 тисяч євро за офіційним валютним курсом… (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, стаття 4/12)від 23.05.2017 №2058-VIII діє з 27.09.2017
Tercümesi: 100.000 avro yatırım yapan yabancılar çalışma izni almadan 2 yıllık oturum iznine sahip oluyorlar.
Güncellenen ek yasa için Ukrayna’da 100.000 avroluk yatırım yapanlara çalışma izni almadan 2 yıllık oturma izni.

Hedefimiz sizlere adım adım güzel bir gelecek planlamak. Sizlere Avrupa’ya açılan kapıyı sunuyoruz. Ayrıntılı bilgi için Kiev Merkez’de bulunan ofisimize bekleriz.

Şirket açmak için öncelikle Ukrayna Vergi Kimlik Numarası almanız gerekmektedir. Vergi kimlik numarası alma süreci Pasaportunuzun Yeminli Tercümanlarımız tarafından çevirilip ardından Noter tarafından onaylanması ile başlıyor. Daha fazla bilgi için Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

UKRAYNA'DA ŞİRKET AÇMAK İÇİN GEREKEN BELGELER

Ukrayna’da şirket açmak için gerekenleri adım adım ve belge belge sizler için düzenledik. Ukrayna’da  şirket açma, çalışma izni alma, oturma izni alma, yeminli tercümanlık, gezi rehberliği ve yatırım araştırmalarının yanı sıra “Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı” olarak birçok alanda hizmet veriyoruz.

Ukraynaca Pasaport Çevirisi

Ukrayna’da herhangi yasal bir işlem yapmak için ilk olarak pasaportunuz ile Ukrayna’ya giriş yapmanız gerekmektedir. Ukrayna’da kalabileceğiniz yasal 90 gün içerisinde(Ülkeye son girişinizde Ukrayna sınır polisleri tarafından basılan kaşeye/damgaya bakılmaktadır) pasaportunuzu Ukraynalı yeminli tercümanlar aracılığı ile çevirip, noterde onaylatıp ardından vergi kimlik numaranızı almanız gerekmektedir.

Önemli: Ukrayna’da çeviri yapabilmek için Türkçe bölümünden mezun yeminli tercümanlar aracılığı ile pasaport çevirisi yapılmalı ve noterde tercümanın diploması ile işlem yapılmalıdır. Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukrayna Vergi Kimlik Numarası

Ukrayna vergi kimlik numarası(Ukraynaca kısaltması INN) alınması şirket kurulumunun ilk işlemidir. Vergi kimlik numarası başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur.

INN(Ukrayna Vergi Kimlik Numarası), Ukrayna’da mali ya da önemli bir işlem gerçekleştirebilmek için zorunlu bir koddur.

INN alınması başvuru tarihi itibari ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Önemli: Ukrayna’da INN(Vergi Kimlik Numarası) almak için yasal olarak kaldığınız süre içerisinde(90gün) başvurmak gerekmektedir. Aksi takdirde şirketimiz yasadışı işlemler yapmamaktadır.

Ukrayna Vergi Kimlik Numarası neden alınmalı? Vergi kimilik numarası ile yapılabilen işlemler nelerdir? Daha fazla bilgi için Ukrayna Vergi Kimlik Numarası hizmetimizi okuyunuz. Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukraynalı Müdür Tayini

Ukrayna’da şirket kurulumunda en önemli husus ise bir yabancının tek başına şirket kuramamasıdır. Biraz daha ayrıntı verelim.

Ukrayna’da şirket tüzüğüne sizin adınız şirket kurucusu olarak yazılır, siz imza atarsınız. Ancak şirketi Ukraynalı bir Genel Müdür kurmak zorundadır. Bu müdürün, sizlere çalışma izni aldığımızda işine son verip sizleri hem şirketin kurucusu hem de Genel Müdürü tayin ediyoruz.

Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı olarak Ukraynalı Müdür için garantör görevi görüyoruz. Ukraynalı genel müdür tayinini yapar ve şirket kurulumunuzdan, çalışma izni alımınıza, Genel Müdür değişikliği ve otuma izni alımınıza kadar yanınızda oluyoruz. Ayrıntılı bilgi için Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukraynaca Şirket Tüzüğü ve Çalışma Alanları Seçimi

Ukrayna şirket tüzüğü hazırlanması adeta bir sanattır. Ukrayna’da bazı kimselerin özenmeden hazırladığı şirket tüzükleri sizlerin ihtiyacını karşılamayacağı için sürekli para kaybederek protokol ve tüzük değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Deneyimli Avukat ve Muhasebecilerimizden oluşan ekibimiz ile ihtiyaçlarınıza ve size özel Tüzük yazıyoruz. Şirket Tüzüğünde olan bazı kısımlar ise madde madde şöyledir: Şirket İsmi, Çalışma Alanları ve Sermaye‘dir. Ayrıntılı bilgi için: Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukraynaca Şirket İsmi

Tüzükte ilk başta yer alacak şey Ukraynaca şirketin adıdır. Şirket adı Ukrayna genelinde tek olmalıdır. Şirketinizi açtırmak için bizden hizmet alırsanız sizlere sunduğumuz diğer bir hizmet ise şirketinizin isminin daha önce alınıp alınmadığını kontrol etmektir.

Ancak şirketin adını Türkçe ya da İngilizce telaffuz etseniz bile tüzükte Ukraynaca yer almak zorundadır. Dilerseniz yeminli tercümanlarımız ile şirket isminizin Ukrayna’da akılda kalıcı ve kulağa hoş gelen varyasyonlarını üretip sizlere sunuyoruz.

Ukrayna Şirketi Çalışma Alanları(Ukraynaca kısaltması - KVED)

Ukrayna’da şirket kurulurken çalışma alanlarının dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Ajansımız ileride ihtiyaç duyabileceğiniz çalışma alanlarını tahmin ve tespit ederek ileride yaşayabileceğiniz para kayıplarından sizleri kurtarır.

Önemli: Bazı çalışma alanlarının seçilebilmesi için şirketin minimum gereksinimleri karşılaması gerekmektedir.

Ukrayna Şirket Sermaye Miktarı

Tüzükte belirtilmesi gerek diğer bir husus ise şirketin sermaye miktarıdır. Ukrayna’da şirket kurma minimum sermayesi yabancılar için hala 1 grivnadır. (Mayıs 2018). Bu sermaye miktarı 1 yıl içerisinde şirketin banka hesabına yatırılmalıdır. (14 Haziran 2018 Ukrayna Limited ve Anonim Şirket Kurulumu Hakkındaki Değişiklikler Yasası)

Ukrayna’da yeni bir dolandırıcılık türü ise, Eylül 2017’de çıkan yabancı ek yasasında 100 bin dolar olmadan şirketin açılamayacağının söylenmesidir. Yasanın orjinalini burada okuyabilirsiniz. 1 grivna sermaye ile hala şirket açmak mümkündür. Şirketinizin 100 bin avro ödenmiş sermayesi varsa çalışma izni almadan 2 yıllık oturma izni almaya hak kazanıyorsunuz. 100 bin avroluk yatırım yapmanızın avantajları nelerdir? 100 bin avro mu 100 bin dolar mı? Daha fazla ayrıntı için Ukrayna’da 100 bin dolarlık yatırım yazımızı okuyunuz.

Ukrayna Şirket Antetli Kağıt ve Kaşe - Mühür Tasarımı

Tasarımcılarımız ile şirketinizin Ukrayna Kurumsal Kimlik Tasarımını yapıyoruz. Şirket yazışmalarında, işe alım davet mektuplarında, askerlik tecil işlemlerinde kullanılan evraklarda vb. kullanılan şirket antetli kağıt tasarımınızı profesyonel tasarımcılarımız ile hazırlıyoruz.

Antetli kağıt tasarımının yanı sıra Ukraynaca Kartvizit hazırlıyoruz. Ve Ukrayna Şirket Kaşe nizin tasarımını yapıp, kullanıma hazır bir şekilde teslim ediyoruz. Daha fazla bilgi için: Ukrayna Kurumsal Kimlik Tasarımı

UKRAYNA'DA KİMLER ŞİRKET AÇABİLİR?

 • Ukrayna’da şirket kurmak için ilk önce mutlaka Ukrayna Vergi Kimlik Numarası alınmaktadır. Bu belgeye sahip olmayan yabancılar maalesef şirket açamayacaklar ve hiç bir işlem yapamayacaklardır.
 • Onun dışında şirket kurmak için Ukrayna yasalarına göre şirketi öncelikle Ukraynalı bir müdürün kurması gerekmektedir. Şirket sahibi çalışma izni aldıktan sonra dilerse kendisini Müdür olarak tayin edip Ukraynalı müdürün işine son verebilir.
Toplam Süre

1-3 gün(Vergi kimlik numarası 5 iş günü)

Kimler Kurabilir

Ukrayna vergi kimlik numarasına sahip olanlar

Ukrayna'da bulunulması gereken zaman

Vergi kimlik numarası alımı hariç 1-3 iş günü

Ücret

300-600$

Sizlere Verebileceğimiz Hizmetler

 • Pasaport Çevirisinin yapılması,
 • Pasaport çevirisi Noter Onayı,
 • Vergi Kimlik Numaranızın alınması,
 • Şirket İsmi seçimi ve alınmış olup olmadığının kontrolü,
 • Şirket Tüzük ve Protokolü hazılanması,
 • Şirketinize adres gösteremiyorsanız Adres temini,
 • Geçici Ukraynalı Müdür atanması,
 • Şirket Vergi Sisteminin size uygun olarak belirlenmesi,
 • Şirket Mührünün/Kaşesinin alınması,
 • Şirket Antetli Kağıt tasarımı

Gereken Belgeler

TC Pasaportu ve Noter Onaylı Ukraynaca Çevirisi

Ukrayna Vergi Kimlik Numarası

Ukraynalı Müdür

Ukraynaca Şirket Tüzüğü

Protokol

UKRAYNA'DA ŞİRKET KURAN DOLANDIRICILAR

Ukrayna’da şirket kurduracak girişimci ve yatırımcıların, kendilerini bilirkişi ilan eden dolandırıcılardan uzak durmaları gerekmektedir. Ukrayna’da şirket kurdurmak pahalı bir işlem olmamakla beraber her yıl vergi beyannameleri, muhasebe kayıtları takip edilmediğinde ileride problemlerle karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Sizden para talep edip, sadece şirket kuran ve şirket ile ilgili başka işlem yapamayan dolandırıcılardan kaçınmalısınız. Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı olarak şirket kurulum sürecinize ek olarak yeminli tercümanlık, noter işlemleri, bankacılık işlemleri, muhasebe kayıtları gibi işlemlerinizde ücretimize dahil olarak danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Ukrayna Çalışma İzni

Ukrayna’da şirket sahibi olmanız çalışma izni almanızı sağlayabilir. Devam…

Ukrayna Oturma İzni

Ukrayna’da şirket sahibi olmanız oturma izni almanızı sağlayabilir. Devamı için tıklayınız.

Ukrayna Vatandaşlığı

Ukrayna vatandaşı nasıl olunur? Ayrıntı için yazımızı okuyunuz.

Bu Konudaki Uzmanlarımız

Ukrayna şirket kurulumu yapmak için bu alanda uzmanlarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu konudaki uzmanlarımızla sizlere makul fiyatlarla şirket kurulumunuzu yapmaktayız.

Atakan İLDEMİR
Atakan İLDEMİR

Genel Müdür, Şehir Plancısı

Nataliia BEREZOVSKA
Nataliia BEREZOVSKA

Genel Müdür Yrd. Yeminli Tercüman

SİZE DOĞRU BİLGİ VERMEK İÇİN BURADAYIZ

Sitemizdeki bütün yazılarımızın hakları korunmaktadır.

Bu yazının izinsiz kopyalanması ve başka mecralarda yayınlanması durumunda hukuki işlem başlatılacaktır.

Bütün hakları Elephant Architecture and Consulting LTD Şirketi’ne aittir.