Ukrayna Vatandaşlık

Ukrayna Vatandaşlık - Ukrayna Avukatlık ve Ukrayna Yatırım Ajansı

/Ukrayna Vatandaşlık

UKRAYNA VATANDAŞLIK – Yazı Güncellenme Tarihi : 10.07.2018

UKRAYNA VATANDAŞLIĞI NASIL ALINIR?

Ukrayna Vatandaşlık hakkını kazamak için birkaç yol vardır. Ukrayna Vatandaşlığını alma yollarını seçerken o yollar için gerekenlere göre süreç kolaylaşıp hızlanabilir ya da zorlaşıp uzayabilir. Ukrayna vatandaşlığı almak ayrıntıları düşünmeyi ve belgeleri doğru hazırlamayı gerektirmektedir. Bu süreçte kesinlikle profesyonellerle çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu süreçleri sizler için iki başlıkta inceledik.

Birinci grup; Ukrayna’da doğmak, Ukrayna vatandaşı ile evlilik, geçmişten gelen Ukrayna’daki akrabalıklar ve kan bağı sizin Ukrayna’da vatandaşlık almanızı hızlandıracak durumlardır. Eğer Ukrayna’da aile bağlarınız yoksa diğer grupta işlem yapmanız daha mantıklı olacaktır. İkinci grupta ise Ukrayna’da yaşadığınız süre dolayısıyla size Ukrayna Vatandaşlık hakkı tanınabilir. İkinci gruptaki süreçte sizi bir sürü belge hazırlanması gereken zor ve uzun işlemler beklemektedir. Ayrıntılı bilgi için: Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

UKRAYNA VATANDAŞLIK KANUNU

Ukrayna Vatandaşlık Kanunu‘na göre aşağıdaki verilen gruplar Ukrayna Vatandaşlık hakkını kazanabilirler,

BÖLÜM II
UKRAYNA VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ
Madde 6. Ukrayna Vatandaşlığı’na geçme Şartları
Ukrayna Vatandaşlığı şu durumlarda alınır:

1) Ukrayna’da doğanlar;
2) Yerel aitlikle;
3) Ukrayna Vatandaşlığına kabul ile;(Evlilik, Yaşam vb.)
4) Ukrayna Vatandaşlığı yeniden kabulü;
5) Evlat edinilme ile(Ukraynalı birisinin kütüğüne kaydedilme);
6) Ukraynalı bir çocuğun vesayeti nedeniyle(…)
7) Mahkeme kararıyla fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin bakımının üstlenmesi;
8) Ukraynalı en az bir ebeveyne sahip olan çocuk;
9) Ukraynalı bir kişinin ebeveynliğinin verilmesi(…)
10)Ukrayna ile uluslararası anlaşmasında öngörülen diğer durumlarda.

Розділ II
НАБУТТЯ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ
Стаття 6. Підстави набуття громадянства України
Громадянство України набувається:
1) за народженням;
2) за територіальним походженням;
3) внаслідок прийняття до громадянства;
4) внаслідок поновлення у громадянстві;
5) внаслідок усиновлення;
6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування(…)
7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом
недієздатною, опіки;
8) у зв’язку з перебуванням у громадянстві України одного чи
обох батьків дитини;
9) внаслідок визнання батьківства чи материнства(…)
10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними
договорами України.

UKRAYNA VATANDAŞLIK ŞARTLARI

Ukrayna Vatandaşlığına geçmek için süreç bakımından en uygun şartlara sahip olanları sizler için derledik. Ukrayna Vatandaşlık Kanunu’nda, Ukrayna’da doğan bireyler, Ukrayna Vatandaşı ile evlenenler, Ukrayna’da aile bağları olanlar ve Ukrayna’da uzun süredir yaşayanlar için bazı kolaylıklar mevcuttur.

Ukrayna’da Doğmak Vatandaşlık Hakkı

Ukrayna Vatandaşlık Kanunu’nun 7.maddesine göre, aşağıdaki verilen durumlarda Ukrayna sınırlarında doğan bir birey Ukrayna Vatandaşı olabilir:

 1. Çocuk doğduğunda en az 1 ebeveynin Ukrayna Vatandaşı olması durumunda,
 2. Ukrayna’da yasal olarak bulunan vatansız kişilerin çocukları,
 3. Ukrayna’da yasal olarak bulunan vatansız kişilerin yurtdışında doğan çocukları,
 4. Ukrayna’da yasal olarak yaşayan yabancı insanların Ukrayna’da doğan çocukları(ailesinin vatandaşlığını almadıklarında),
 5. Göçmen ya da Ukrayna’da barınma hakkı kazanan kişilerin Ukrayna’da doğan çocukları(ailesinin vatandaşlığını almadıklarında),
 6. Birisi Vatansız ve diğeri Yabancı olmak üzere Ukrayna’da yasal olarak kalan kişilerin Ukrayna’da doğan çocukları(yabancının vatandaşlığını almadıklarında),
 7. Anne ve babası belirlenemeyen yetim yeni doğan çocuklar,

verilen durumlarda Ukrayna Vatandaşlığı doğduktan hemen sonra veriliyor.

Ukrayna Vatandaşı ile Evlilik

Ukrayna Vatandaşı olmak isteyenlerin en çok tercih ettikleri yöntemlerden birisi Ukrayna Vatandaşı ile Evlenmektir. Ukrayna Vatandaşı olmak için Ukraynalı birisi ile ile evlenmek isteyenlerin bazı önemli konulara dikkat etmelidir.

Ukrayna Vatandaşı ile evlendikten sonra Ukrayna Süreli Oturum İzni‘ne başvurmak için Türkiye’deki Ukrayna Büyükelçilik ve Konsolosluklarında(Sadece bazı konsolosluklar vermektedir) Ukrayna D Tipi Evlilik Vizesi almalısınız. Evlendikten ve D vizenizi aldıktan sonra ilk etapta verilen süreli oturum izninin bitiminin ardından(toplamda 2 yıl), süresiz oturum izni ya da Ukrayna Vatandaşlık hakkını elde etmiş olursunuz. Ukrayna Çifte Vatandaşlık hakkı tanımadığı için ya süresiz oturum izni alacaksınız ya da Ukrayna Pasaportu Almak isterseniz Türk Vatandaşlığı’ndan ayrılıp Ukrayna Vatandaşlığına geçmeyi tercih etmelisiniz.

Ukrayna Vatandaşı ile Evlenme Süreci Nasıldır? Ukrayna’da evlilik süreci nasıl işliyor? Hem Ukrayna’da hem de Türkiye’de evlilik oluyor mu? Ukrayna’da nerede evlenilir? gibi sorularınıza cevap bulmak için Ukrayna Vatandaşı ile Evlenmek yazımızı okuyunuz. Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

Ukrayna’da Aile Bağları Olması

Ukrayna Vatandaşlık Kanunu’na göre Ukayna’da yaşayan ya da yaşamış Ukraynalı akrabalarınızın(dede, nine, torun, teyze vb.) olması durumunda Ukrayna Vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz. Ayrıca, Ukraynalı bir ebeveyne sahip bir çocuk Ukrayna vatandaşı olabilir. Örneğin: Türk Vatandaşı bir kişi Ukrayna Vatandaşı ile evlenirse, Türk bireyin Türk Vatandaşı bir çocuğunun olması durumunda, çocuk Ukrayna Vatandaşı olabilir.

Ukrayna’da Yaşam ile Vatandaşlık

Ukrayna Vatandaşlık Kanunu’nun “Ukrayna Vatandaşlığına Kabul” (Стаття 9. Прийняття до громадянства України ) 9.Maddesine göre Ukrayna’da 5 yıl sürekli ve yasal biçimde yaşayanlar Ukrayna Vatandaşlık hakkı kazanırlar Ayrıca Vatandaşlık hakkı kazananların aşağıda bahsedeceğimiz yeterlilikleri sağlaması gerekir:

 1. Ukrayna Anayasası‘nı kabul etmek ve ona bağlı kalmak,
 2. Halihazırda vatandaşı olduğunuz ülkenin vatandaşlığından çıktığınızı ya da ileride çıkacağınızı belgelemek(Ukrayna Çifte Vatandaşlık kabul etmiyor)
 3. Ukrayna’da yasal bir biçimde 5 yıl sürekli olarak yaşadığını kanıtlayanlar,
 4. Ukrayna Göçmenlik İzni almak,
 5. Ukraynaca konuşmak ve anlamak(Görme, İşitme ve Konuşma engeli olanlar hariç)
 6. Ukrayna’da yaşamınızı geçireceğiniz miktarda para veya malvarlığınızın yasal ispatı
Ukrayna Anayasasını Kabul Etmek

Ukrayna’da yaşamak için Ukrayna Anayasasını hakkında bilgi sahibi olmanız ve Ukrayna Anayasası‘nı kabul etmelisiniz. Anayasayı okumak için lütfen tıklayınız.

Ukraynaca Konuşmak ve Anlamak

Ukrayna’da yasal bir biçimde 5 yıl kaldığını kanıtlayarak Vatandaş olmak isteyenler Ukraynaca konuşup anlamalıdırlar. Tabi ki bu kural görme, işitme ve konuşma engeli olanlar için geçerli değildir. Ukrayna’da 5 yıl kalıp vatandaşlık alanlar için bir heyet Ukraynaca bazı sorular sorup cevabını elbette Ukraynaca isteyebilirler.

Ukrayna'da Yaşam Giderlerini Karşılayacak Para

Ukrayna’da 5 yıl kalarak Vatandaşlık almak isteyenler için diğer bir yeterli olmaları gereken konu ise para ve mal varlığıdır. Hayatını Ukrayna’da idame ettireceklerin, belirli bir miktarda paraya ya da mal varlığına yasal bir şekilde sahip olduklarını kanıtlamaları beklenmektedir. Örneğin: Ukrayna’da yasal olarak çalıştığınız iş yerinden alacağınız bordro ya da banka hesap hareketleriniz.

UKRAYNA VATANDAŞLIK BAŞVURU SÜRECİ

Başvuru yapacağınız gruba karar verdikten sonra ilk olarak o grup için gerek duyulan tüm belgeleri alıp Ukrayna’da iseniz en yakın yerel göç idaresine, Ukrayna dışında iseniz en yakın Ukrayna Büyükelçiliği ya da Konsolosluğuna başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaparken tam ve eksiksiz doldurulmuş Ukrayna Vatandaşlığı’na başvuru dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

UKRAYNA VATANDAŞLIK ALMAK İÇİN GEREKEN BELGELER

Ukrayna vatandaşlığını almak için bir takım belge hazırlamak gerekmektedir. Onların arasında:

 • Ukraynaca yazılan dilekçe,
 • Fotoğraf,
 • Yabancı vatandaşlığına sahip olmadığını gösteren belge veya gelecekte böyle bir vatandaşlığını bitireceğini anlatan dilekçe,
 • Göçme hakkı,
 • Regestratsiya(oturduğu yer),
 • Evlilik belgesi,
 • Son 6 ayın finansal gösterge belgesi,
 • Oturum izni,
 • Diğer(…)

Tüm bu ve diğer belgeler şirketimiz tarafından en hızlı ve güvenilir biçimde hazırlanmaktadır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bazı yerler var. Örneğin, başka ülkeden alınan belgelerin apostilli ve noter tarafından onaylanan Ukraynaca çevirisi olmalı.

Bunun dışında, Ukrayna vatandaşlığını alacağınız şartlara göre Ukrayna’da kaldığınız süreyi gösteren belge gerekmektedir. Bütün bu belgelerin dışında Ukrayna Devletine ödediğiniz harç fişini de göstermelisiniz.

Önemli: Yukarıda verdiğimiz belgelerin listesi şartlara göre değiştirebilmektedir. Unutmamalısınız ki Ukrayna Vatandaşlığına başvuru belgelerinizin eksik olması yüzünden Ukrayna Vatandaşlığını alamayabilirsiniz. Uzmanlarımız sizin şartlarınıza göre özel danışmanlık verip ayrıntılı ve tam belge listesini hazırlamaktadır. Mail: info@elephantarchitecture.com Tel: +38 073 537 42 68 , +38 07ELEPHANT

UKRAYNA ÇİFTE VATANDAŞLIK

Ukrayna devleti Çifte Vatandaşlığı kabul etmemektedir. Eğer Ukrayna Vatandaşlığını kabul etmek istiyorsanız, devlet vatandaşlık başvuru sürecinde sizden o andaki vatandaşı olduğunuz ülke vatandaşlığından ayrıldığınıza ya da ileride ayrılacağınıza dair belge istemektedir.

Toplam Süre

Kan bağı ya da evlilik(2 yılı doldurunca)=1ay
Diğer durumlarda= 6ay-1yıl

Kimler Olabilir

Tercih edilen yönteme göre değişmektedir

Ukrayna'da bulunulması gereken zaman

Gruplara göre değişiklik göstermektedir.

Ücret

500$’dan başlayan fiyatlar

Sizlere Verebileceğimiz Hizmetler

-Pasaport çevirisinin yapılması,
-Pasaport çevirisi noter onayı,
-Vergi kimlik numaranızın alınması,
-Süreli/Süresiz oturum izni belgelerinin hazırlanması,
-Posvidka/Oturum İzni Pasaportu alınması,
-Başvuru yapacağınız grubun seçilmesi,
-Belgelerin hazırlanması,
-Ukrayna Vatandaşlığı Başvuru Dilekçesi doldurulması,

Gereken Belgeler

TC Pasaportu ve Noter Onaylı Ukraynaca Çevirisi

Ukrayna Vergi Kimlik Numarası

Vatandaşlık Durum Belgesi

Posvidka

Ukraynaca Doldurulan Dilekçe

Fotoğraf

Seçtiğiniz gruba göre ilave belgeler olabilir.

UKRAYNA'DA VATANDAŞLIK ALAN DOLANDIRICILAR

Ukrayna’da vatandaşlık almak isteyenlerin kendilerini bilirkişi ilan eden dolandırıcılardan uzak durmaları gerekmektedir. Ukrayna’da vatandaşlık almanın birkaç yolu vardır. Süreç toplamda tercih edilen yönteme göre 2-5 yıl sürebilir. Vatandaşlık almak bir süreçtir ve satılık değildir. Sizlere Ukrayna Vatandaşlığı satmak isteyen dolandırıcılardan uzak durunuz.

Sizden para talep edip, vatandaşlık alacağını söyleyen dolandırıcılardan kaçınmalısınız. Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı olarak vatandaşlık sürecinin yanısıra çalışma izni ve oturum izni süreçleri dahil olarak danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Ukrayna Şirket Kurulumu

Ukrayna’da şirket sahibi olmak düşündüğünüzden daha kolay.

Ukrayna Oturma İzni

Ukrayna’da şirket sahibi olmanız oturma izni almanızı sağlayabilir. Devamı için tıklayınız.

Ukrayna Evlilik

Ukrayna vatandaşı ile evlilik nasıl yapılır? Ayrıntı için yazımızı okuyunuz.

Bu Konudaki Uzmanlarımız

Ukrayna Vatandaşlığı almak için bu alanda uzmanlarla çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu konudaki uzmanlarımızla sizlere makul fiyatlarla Ukrayna Vatandaşlık konusunda danışmanlık yapmaktayız.

Atakan İLDEMİR
Atakan İLDEMİR

Genel Müdür, Şehir Plancısı

Nataliia BEREZOVSKA
Nataliia BEREZOVSKA

Genel Müdür Yrd. Yeminli Tercüman

SİZE DOĞRU BİLGİ VERMEK İÇİN BURADAYIZ

Sitemizdeki bütün yazılarımızın hakları korunmaktadır.

Bu yazının izinsiz kopyalanması ve başka mecralarda yayınlanması durumunda hukuki işlem başlatılacaktır.

Bütün hakları Elephant Architecture and Consulting LTD Şirketi’ne aittir.