Ukrayna 100 bin Dolarlık Yatırım

//Ukrayna 100 bin Dolarlık Yatırım
Ukrayna Oturum İzni | Ukrayna Vatandaşlık | Ukrayna Süresiz Oturum İzni | Ukrayna 100 bin dolar

UKRAYNA'DA VATANDAŞ OLMA KOŞULLARI

Öncelikle Ukrayna’da sermayesiz ve gelir-gider olan ya da olmayan şirket açmak size 3 yıla kadar oturum izni kazandırır ve her 3 yılda bir yeniden oturum izni alma hakkınız olmaktadır. Böylelikle Ukrayna’da yaşayabilirsiniz ve 5 yılın sonunda gerekli yeterlilikleri sağlarsanız ve isterseniz Ukrayna Vatandaşı olabilirsiniz. Ukrayna Vatandaşı olmak istemezseniz 3 yılda bir oturum izninizi uzatarak yaşamaya devam edebilirsiniz.

Ukrayna, 100 bin dolarlık yatırım yapan kişilere süresiz oturum izni vererek yabancı kişilerin Ukrayna’da vatandaşlık almalarını kolaylaştırdı. Ukrayna’da vatandaş olmak için Ukrayna Vatandaşlık Kanunu‘na göre Ukrayna’da doğmak, Ukrayna vatandaşı ile evlenmek, Ukrayna’da 5 yıl süre ile yaşamak ve bu kanuna göre diğer 7 farklı maddeden en az birisinin gerekliliklerine sahip olmak yeterlidir. Ukrayna’da 100bin dolarlık yatırım yaptıktan sonra Ukrayna Vatandaşı olabilirsiniz.

UKRAYNA’DA OTURUM İZNİ ALMAK

Ukrayna’da oturum izni süreli ve süresiz olmak üzere 2 çeşittir. Ukrayna’da yaşamak isteyen yabancıların Ukrayna’da geçerli bulunma sebeplerine göre Ukrayna Oturum İzni alabilirler. Ukrayna’nın “Yabancıların ve vatansızların hakkları” kanununa uygun olan yabancı insanlar oturum izni hakkı kazanabilmektedir. Genel olarak bu insanların arasında Ukrayna vatandaşı ile bağ içinde bulunanlar yada evli olanlardır. Bağ ilişkilerin dışında bu kanunda başka durumlar da öngörülmektedir.

Ukrayna ile bağı olmayan yabancılar aşağıdaki durumlarda oturum izni alabilir:

 1. Ukrayna’da çalışmak,
 2. Ukrayna’da çalışan ya da çalışmayan, sermayeli ya da sermayesiz şirket açmak,
 3. Ukrayna’da çalışan ya da çalışmayan, sermayeli ya da sermayesiz şirkete ortak olmak,
 4. Ukrayna’da eğitim görmek,
 5. Ukrayna’ya askeri, idari ya da gönüllü kuruluşlar tarafından davet edilme,
 6. Ukrayna’nın kültür, bilim ve eğitim hayatı için önemli olan kültür ve bilim uzmanı olma,
 7. Ukrayna’nın ekonomisi ve devleti için önemli olan üst düzey uzman olma,
 8. Farklı sebeplerden dolayı Ukrayna vatandaşlığını kaybeden eski Ukrayna vatandaşı olma,
 9. İnsan kaçakçılığı kurbanları (bu durumu kanatladıktan 3 yıl sonra oturum izni alabilirler).
 10. Yaşadıkları ülkeden ırk, din, uyruk, vatandaşlık, siyaset veya sosyal topluluklara ait oldukları için aranmaktan dolayı göçenler,
 11. Ukrayna’da barınma hakkı verilen yabancılar (Ukrayna’da 3 yıl yaşadıktan sonra oturma izni alabilirler).

Bu durumların dışında Ukrayna’ya 100bin dolarlık yatırım yapmanız durumunda da süresiz oturum izni almaya hak kazanıyorsunuz.

UKRAYNA’DA EV ALMAK OTURUM İZNİ HAKKI KAZANDIRIR MI?

Ukrayna’da oturum izni almak isteyenlerin yanlış anladığı bir konu da yatırım konusudur. Örneğin: 100 000$lık gayrimenkul almak Ukrayna için yatırım sayılmamaktadır. Gayrimenkul kendi kişisel yatırımınızdır. Çünkü evin alınması, kişisel ihtiyaçlarına yapılan yatırım anlamına gelmektedir. (yaşamak yada kiraya vermek için). Sonuç olarak gayrimenkul yatırımı Ukrayna’nın ekonomisinin geliştirilmesine yönelik değildir ve Ukrayna vatandaşlığını kazandırmaz.

Ukrayna’ya getirdiğiniz para, yatırım olarak sayılması için Ukrayna’nın ekonomisinin gelişmesine yönelik olmalıdır.

Bunun için en iyi çözüm sahibine gelir getirecek ve böylelikle Ukrayna’nın ekonomisinin artışını sağlayacak olan şirket açmaktır.

NOT: Eğer yatırımdan dolayı süresiz oturum iznine başvuran yabancı ev almak istiyorsa bile açacağı Ukrayna şirketinin üstüne alması mantıklı olabilir. Bu şartlarda evin sahibi resmi olarak şirketin sahibi sayılacak ve zamanla evi kendi üstüne alabilirsiniz. Şirketin üstüne aldığınız evi ise istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz kendiniz orada kalabilirsiniz, dilerseniz de kiraya verebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Ukrayna’dan Ev Almak hizmetimizi okuyabilirsiniz.

UKRAYNA’DA 100 BİN DOLAR YATIRIM YAPMA PROSEDÜRLERİ

Ukrayna Vatandaşı yada süresiz oturum iznine sahip olmak amacıyla 100 bin dolarlık yatırımı yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar vardır. Bunlar arasında:

1) Ukrayna süresiz oturum izninin alınması 1 yıla kadar sürebildiği için şirketi kurduktan ve süresiz oturum izni için gereken belgeleri hazırlayıp başvurduktan hemen sonra süreli oturum izninin alınması şarttır.

2) Şirket üstüne bir ev satın almayı düşünüyorsanız para yatırdıktan sonra en yakın zamanda almak gerekmektedir, çünkü yatırdığınız para hemen grivnaya çevirilmektedir. Bu durumda evi grivna ile şatış yapan inşaat firmalarından almak mantıklı olabilir.

3) Yatırımı iş yapmak için değil sadece Ukrayna vatandaşlığını kazanmak için yapıyorsanız tüm işlemler yapıldıktan sonra şirketi tamamen kapatabilirsiniz. Şirket kapandıktan sonra sahip olduğu tüm mallar şirketin sahibine geçmektedir, böylelikle şirket üstüne alınan ev sahibinin adına alınabilir. Şirketin kapatmasıyla ilgili işlemler yaklaşık 2-3 ay sürebilmektedir. Bu yüzden şirketin kapatma prosedürlerini ancak oturum izni aldıktan sonra başlamak gerekmektedir, aksi takdirde Ukrayna süresiz oturum izni alınması imkansızdır.

UKRAYNA ŞİRKET KURULUMU

Ukrayna’da 100 bin dolarlık yatırımla süresiz oturum izni veya vatandaşlık almak isteyenler için ilk adım şirket açmaktır.

1) Ukrayna’da şirket açmak için,  şirketin tüzüğü, protokol ve dilekçeler gibi birkaç belge hazırlamak gerekmektedir. Şirket için ise en uygun seçenek Limited şirketidir (LTD-OOO). Ayrıntılı bilgi için Ukrayna Şirket Kurulumu adlı hizmetimizi okuyabilirsiniz.

2) Şirketin sermayesi olarak en az 100 bin dolarlık ülkeye yasal yollarla gelen yatırım yapmak gerekiyor. Bunun için ise Ukrayna Banka İşlemleri hizmetimizi okuyabilirsiniz.

3) Yaptığınız yatırımın Ukrayna Ekonomi Bakanlığı‘nda belirtilmiş prosedürlere göre kaydı yapılmaktadır. Bu tarz kayıt işlemi 2 haftaya kadar sürebilmektedir. Bu işlemin sırasında yatırdığınız para Ukrayna Vergi Kurumu tarafından incelenmektedir.

Önemli: Yabancı şirket kurucusu Ukrayna’da şirket kurarken Ukrayna Yasalarına göre ilk etapta müdür olamaz. Ukraynalı Müdür tayin etmek gerekmektedir. Şirket kurulumundan sonra ise Çalışma İzni alınarak Ukraynalı Müdürün işine son verilir ve yabancı şirket kurucusu şirketin genel müdürü durumuna gelir.

UKRAYNA ÇALIŞMA İZNİ ALIMI

Ukrayna’da müşterilerimize sermayesiz ve vergisiz şirket kurarak 3 yıla kadar oturma izni almaktayız. 100bin dolarlık yatırım yapmanın tek avantajı müdür olmadan yani çalışma izni almaya gerek olmadan oturum izni almaktır.

Ancak 100 bin dolarlık yatırım yaptıktan sonra şirketin müdürü olmak isterseniz Çalışma izni alınması gerekmektedir. Bu belge ile süreli oturum izni alma hakkı kazanıyorsunuz. Süresiz oturum izninin alınması bir yıla kadar sürdüğü için o süre zarfı içerisinde Ukrayna’da yaşamaya başlamak istiyorsanız öncelikle süreli oturum izninin alınması şarttır.

UKRAYNA SÜRELİ OTURUM İZNİ ALIMI

Şirketinizin kurulumundan ve sizin çalışma izniniz ile müdür tayin edilmenizden, süresiz oturum izninizi almanıza kadar olanki süreç neredeyse 1 yıllık bir zaman zarfıdır. Bu süre zarfı içerisinde Ukrayna’da yaşamak isterseniz 1 yıllık süreli oturum izni almak sizin için en mantıklı seçenektir. Ardından süresiz oturum iznine sahip olacaksınız ve bu da sizin 2025’te Avrupa Birliği’ne girmeyi hedefleyen Ukrayna’nın vatandaşlığı almanızı sağlayacaktır.

UKRAYNA SÜRESİZ OTURUM İZNİ ALIMI

Ukrayna’da 100 bin dolarlık yatırım yaptıktan sonra 1 yıl içerisinde işlemlerinz yapılmakta ve süresiz oturum iznine sahip olmaktasınız.

UKRAYNA VATANDAŞI OLMAK

Ukrayna’da 100 bin dolarlık yatırım yapıp, süresiz oturum izninizle 5 yıl süre boyunca Ukrayna’da yaşadıktan sonra sınava tabii tutularak Ukrayna Vatandaşı olabilirsiniz. Sizden istenilen yeterlilikler ise Ukraynaca konuşmak ve anlamak, Ukrayna Anayasasını bilmek ve Ukrayna’da yaşamını idame ettireceği kadar paraya sahip olmaktır. Daha ayrıntılı bilgi için Ukrayna’da yaşama ile Vatandaşlık için gerekenler.

Yazar : Nataliia BEREZOVSKA

UKRAYNA ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ

Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı

Sitemizdeki bütün yazılarımızın hakları korunmaktadır.

Bu yazının izinsiz kopyalanması ve başka mecralarda yayınlanması durumunda hukuki işlem başlatılacaktır.

Bütün hakları Elephant Architecture and Consulting LTD Şirketi’ne aittir.

4 Yorum

 • Ben tıp doktoruyum.diyabet hipertansiyon obesite hekimiyim. Sağlık yatırımı yapmak istiyorum. 0 542 674 05 60

  OSMAN EKMEKÇİ 20.12.2018
  • İyi günler Osman Bey. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. +3807ELEPHANT, +380735374268 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Ukrayna Ajans 23.12.2018
 • iyi günler benim sorum şu…ukraynaya yerleşmek istiyorum şirket kurmak oturum izni ve çalışma izni bunların haricinde belge gereklimi. bu belgeleri siz çıkarıyormusunuz ve güncel maliyeti kaç dolar

  şükrü duman 20.03.2019
  • İyi günler Şükrü Bey. Ukrayna’ya yerleşmek istiyorsanız öncelikle elbette oturum izninizin olması gerekmektedir. Oturum izni ücreti aldığımız yönteme, sahip olduğunuz belgelere göre değişmektedir. Dilerseniz +3807ELEPHANT, +380735374268 numaralı telefon ya da info@elephantarchitecture.com mail üzerinden randevu alarak ofisimize gelebilir, işlemler ve tercih edeceğiniz hizmetlerimize göre süreci dinleyebilirsiniz.

   Ukrayna Ajans 20.03.2019

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.