Ukrayna Kiev Ulaşım Sistemleri

/, UKRAYNA ULAŞIM/Ukrayna Kiev Ulaşım Sistemleri
Ukrayna Metro | Ukrayna Ulaşım | Ukrayna Harita

UKRAYNA KİEV HAVAАLANINDAN MERKEZE ULAŞIM

Kiev ulaşım sitemleri gelişmiştir. Ukrayna Kiev’e ilk vardığınız nokta havalimanıdır. Kiev’de iki tane hava alanı mevcuttur. Bunlar: Kiev Borispol ve Kiev Zhulhany havaalanlarıdır.  Her ikisine de hem taksiyle hem de otobüs ve dolmuşla gitmek mümkündür. Kiev havalimanından ulaşım kolay ve rahat olsun diye taksi kullanmak en mantıklı çözüm olacaktır. Ancak daha ucuz yöntemler de bulunmaktadır. Bu yazımızda hem Kiev havaalanlarından Kiev’in merkezine nasıl ulaşılır? Hem de Ukrayna’da şehir içi ulaşım ve Ukrayna toplu taşıma yöntemleri, Kiev Ulaşım ve Ukrayna toplu taşıma ve şehir içi ulaşım ücretleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

UKRAYNA KİEV TAKSİ

Kiev’de taksiyi rahat bir şekilde kullanmak için Ukrayna taksi uygulamalarını indirmenizi öneririm. Bu şekilde de Ukraynaca veya Rusça dillerini bilmiyorsanız şoförle muhatap olmanız gerekmeyecektir. En yaygın olan Ukrayna Kiev’de Über ve Uklon programlarıdır. Şimdi piyasaya yavaş yavaş Taxify, Taxi 239 ve OnTaxi uygulamaları da girmeye başlıyor. Uygulamalarda aynı mesafe için taksi fiyatı değişebilir, bunun için size benim de sürekli uyguladığım bir ipucunu veriyorum. Hem Über hem de Uklon’u yükleyip her iki programa da konumunuzu ve gideceğiniz yeri yazın. Fiyat otomatik olarak hesaplanıyor, ayrıca fiyatı belirli bir aralık için artırıp azaltmakta mümkündür, dolayısıyla hangi program daha ucuz fiyatı verirse oradan taksi çağırırsınız.

Ayrıca taksi uygulamalarından dilediğiniz klasmanda araç çağırabilirsiniz. Genellikle standart, komfor, 6-8 kişilik/vagon ve minibüs gibi seçenekler mevcuttur. Kişi sayısı ve bagaj miktarı fazla ise minübüs mantıklı olacaktır. Rahat, komforlu ve sıcak/serin bir yolculuk geçirmek isterseniz komfor/lüks taksi çağırmanız da mümkün. Elbette her bir seçenek için ayrı bir fiyatlandırma uygulamaktadırlar. Ödemeyi hem nakit hem de kredi kartıyla yapmak mümkün.

Ukrayna’da Türkiye’de olduğu gibi taksi arabalarının hepsi aynı renk değil. Sizi almak için herhangi renkte bir araba gelebilir. Plakaya ve araç özelliklerini bakarak taksinizi bulabilirsiniz.

Örnek bir fiyat vermek gerekirse Uklon’u kullandığınızda Borispol Havaalanı – Kreschatik ücreti 390 grivna civarında olur, Zhylhany – Kreschatik 125 grivna civarında tutabilir. Yol trafiğine ve gün saatlerine göre ücretler değişebilir.

UKRAYNA OTOBÜS VE DOLMUŞ - MARŞRUTKA

Ukrayna ulaşım | Kiev Ulaşım | Ukrayna Şehir içi Ulaşım
Ukrayna Ulaşım - Ukrayna Marsrutka - Ukrayna Metro - Ukrayna Tren - Ukrayna Otobüs - Ukrayna Ulaşım Fiyatları

Taksiden daha ucuz Kiev ulaşım da mümkündür. Borispol Havalanı Kiev Merkez’den yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunuyor ama buna rağmen havalimanından ulaşım gayet rahattır. Terminalden dışarı çıktığınız zaman Sky Bus adlı otobüsü görürsünüz. Bu otobüsler 10-15 dakikada bir geliyor ve 24 saat çalışıyor. Sky bus otobüsüyle Kiev’in ve Dnipro Nehri’nin doğusunda bulunan Kharkivska (yeşil hat) metro istasyonuna kadar (ücreti 60 grivna olur) ya da Kiev’in ve Dnipro Nehrinin batısında yer alan  Kiev Güney tren garına kadar (ücreti 100 grivna olur) gidebilirsiniz. Güney Kiev tren garına kadar gitmek daha mantıklı çünkü orası şehir merkezine daha yakındır. Gardan ise birçok dolmuşa veya Vokzalna metrosuna (kırmızı hat) binerek Kiev’in merkezine kolayca ulaşırsınız.

Kiev Zhulhany hava alanından ulaşım konusuna gelince, Zhulhany havaalanı Kiev merkezine yakın olduğu için seçenekler daha fazla, ulaşımı daha kolay ve ucuz olur. Uluslararası A terminalinden 9 numaralı otobüse (ücreti 8-10 grivna arası) binip yine güney Kiev tren garına ulaşırsınız. Kiev otobüs fiyatları da yaklaşık olarak aynı civarda olup 7-10 grivna arası tutmaktadır. Kiev Merkez’e giden başka dolmuşlar da vardır – 302, 368, 805 Nolu dolmuşlar Zhulhany havaalanından merkez istikametine doğru gitmektedirler. 302 Nolu dolmuşa binerseniz Kontraktova meydanı metro istasyonuna kadar (mavi hat) ulaşırsınız. 496 ve 499 Nolu dolmuşlar ise sizi Universitet metrosuna kadar (kırmızı hat) götürür.

Kiev’de otobüsler ve troleybüsler belediye araçlarıdır, dolmuşlar ise özel. Dolmuşlara Ukraynalılar Marşrutka demektedirler.

UKRAYNA OTOBÜS MOBİL UYGULAMASI E-WAY

Havaalanı ulaşım veya Kiev şehir içi ulaşımı sizin için daha kolay olsun diye E-way uygulamasını indirmenizi öneririm (https://www.eway.in.ua/ua/cities/kyiv). Bu uygulamada belediye otobüs numarasını yazıp rotalarını, gittiği yolu, duraklara geliş saatlerini vs. takip edebilirsiniz. Ne yazık ki Ukrayna’da bu sistem daha tam olarak gelişmediği için bazen otobüs geliş saatleri konusunda bilgi net olmayabilir. Ayrıca E-Way Ukrayna şehir içi ulaşım uygulamasında özel halk otobüsleri ve marşrutkalar bulunmamakta ve şimdilik sadece Belediye Otobüsleri ve Troleybüsler yer almaktadır. Konumunuza göre gelen otobüsleri canlı bir şekilde görebilmekte ve otobüsün gittiği/geldiği rotayı ve duracağı durakları görebilmektesiniz. Kiev’de otobüs ve troleybüsler tüm duraklarda istisnasız durmaktadırlar. O yüzden ineceğiniz/bineceğiniz zaman telaş yapmamanızı ve kapıya doğru/yola doğru yaklaşmanızı öneririm.

UKRAYNA OTOBÜS ULAŞIM FİYATLARI VE ÖDEME YÖNTEMİ

Kiev içi ulaşım sırasında özel otobüslere ve dolmuşlara bindiğinizde yol parasını direk şoföre uzatıyorsunuz. Çoğu zaman şoför para karşılığına bilet bile vermez. Dolmuşlara bilet köntrolü bile gelmez ama şoför kimin ödeme yapıp yapmadığını kendisi görüp kontrol etmektedir.

Belediye otobüsü, tramvay, troleybüse bindiğinizde şoförden veya çoğu zaman kondüktörden bilet satın alıp onu mutlaka damgalıyorsunuz. Her belediye aracında soğuk damga kutuları var. Biletinizi o kutuya sokup deliyorsunuz. Bileti alıp ta damga koymazsanız kontrole yakalandığınızda para cezası alırsınız.

Kiev’de ulaşım ücretleri 7-10 grivna arasındadır.

Şehir otobüsleri yaklaşık sabah saat 6’dan ve gece saat 11’e kadar çalır. Dolayısıyla Kiev Havalanlarından Zhylhany’ya gece geldiğinizde taksi kullanmanız gerekecek.

UKRAYNA KİEV TRAMVAY

Kiev’de normal tramvay ve hızlı tramvay vardır. Çalışma saatleri 05.40 – 00.00 arasıdır. Kiev Ukrayna tren numaraları ve rotalarını Kiev bilgi portalından takip etmek mümkündür. http://infoportal.kiev.ua/tramvai-kieva/# Gördüğünüz gibi Kiev’de tren hatları az değildir ve istediğiniz yere gidebilmek için google navigatör sistemini kullanmakta fayda vardır. Normal tramvayda direk onun içinde kondürkörden bilet alıp onu damgalıyorsunuz. Ukrayna Hızlı tren ile seyahat edecekseniz ise tren istasyonu girişinde gişeden bilet alıp girişte turnike yanında onu okutup istasyonuna geçiyorsunuz. Durakta trene bindiğinizde tren içinde ekstra birşey ödemek gerekmiyor.

Kiev Tramvay Haritası

Ukrayna raylı sistem haritası - Ukrayna hafif raylı harita - Ukrayna demiryolları
Ukrayna Kiev Tramvay Haritası - Ukrayna ulaşım haritası | Ukrayna şehirt içi hafif raylı sistem

UKRAYNA KİEV METRO

Kiev’de bir yere rahat ve hızlı bir şekilde ulaşmak için yerli insanlar metroyu çok fazla kullanmaktadırlar. Metro kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere üç hattan oluşur. Hattan hatta aktarma yapmak oldukça kolaydır çünkü her yerde latince harfleriyle yazılan işaretler yer almaktadır. Aktarma yaparken yer altında tünelleri kullanmalısınız, dışarı çıkarak aktarma yapacaksanız tekrar para ödemek durumunda kalacaksanız. Kartlarınızı kullanarak aktarma yapılamamaktadır.

Kiev metro saatleri istasyondan istasyona değişir ama genelde 05.45 – 00.30 arasıdır. Bu arada dünya’nın en derin metro istasyonu olan Arsenalya’ya (kırmızı hat) gitmenizi öneririm. Derinliği 105.5 metredir.

KİEV METRO FİYATLARI VE ÖDEME YÖNTEMİ

Kiev ulaşım metro bileti olarak jeton kullanılmaktadır. Ücreti 2018’de yazın uygulanan zamdan sonra 8 grivnadır ve tek kullanımlık plastik bir jetondur. Ancak Kiev metro kart sistemine geçmeye çalıştığı için bir kişye bir seferde en fazla iki jeton vermektedirler. Daha uygun ve kullanışlı olan Kiev metro kartı satın almak en mantıklı seçenek olacaktır. Kartın ücreti 7 grivna’dır. İçine sizin para koymanız gerekecektir. Gişeden kart alıp karta ya gişeden ya da otomattan para yüklüyorsunuz. 10dan fazla gidiş aldığınız zaman gidiş başı ücret indirimli olmaya başlamaktadır.

Güncel Kiev ulaşım metro ücretleri(27 Eylül 2018):

 • 1 – 9 arası gidiş — 8,00 grn/1 gidiş için;
 • 10- 19 arası gidiş — 7,70 grn;
 • 20 – 29 arası gidiş — 7,40 grn;
 • 30- 39 arası gidiş — 7,10 grn;
 • 40- 49 arası gidiş — 6,80 grn;
 • 50’den fazla gidiş — 6,50 grnSonuç olarak 50 kere kullanmak için para yüklediğinizde tek biniş ücreti 8 grivna’dan 6.5 grivnaya düşmektedir. Ancak bir Karta maksimum 100 adet biniş yüklenebilmektedir.

Ayrıca özellikle Kiev’e turist olarak gelip kart almış kişiler için Kiev ulaşım metro kartı kullandıktan sonra, gezi sonunuzda kartınızı herhangi bir gişeye geri verip 7 grivnanızı geri alabilirsiniz.

Kiev Metro Haritası

Ukrayna Ulaşım - Ukrayna Metro | Kiev Metro
Kiev Metro Haritası - Kiev Metro Hatları - Kiev Metrosu

KİEV FUNİKULÖR

Kiev’in alt ve üst şehri bağlayan Kiev ulaşım sistemlerinden birisi olan Kiev Funikülör adlı teleferik te var. Ücreti 8 grivnadır. Dik yokuşunda olan çok kısa bir tren gibi görünüyor ve turistlerin eğlence amaçlı bindiği bir araçtır. Funikülöre girişte bilet gişelerinden jeton alınarak binilmektedir. Jetonlar metro jetonlarından farklıdır. Funikülör ile gezmek isterseniz size yine ipucuları veriyorum. Poçtova meydanından teleferiğe girin ve mutlaka son vagona binin. Bu halde teleferik yukarı çıkmaya başladığı zaman percereden Kiev manzarasını da izleme imkanınız olacak. Yukarı çıktığınızda kendinizi Mihaylovskiy Katedrali ve Dış İşleri Bakanlığı binası yanında bulacaksınız.

Kiev’de daha ucuz ulaşım mı istersiniz? O zaman size bedava otobüsleri de anlatırım.

UKRAYNA KİEV ŞEHİR İÇİ ÜCRETSİZ OTOBÜS

Auchan market zinciri Kiev’de kendi marketlerine bedava otobüs seferleri uyguladı. Auchan marketlerinden Kiev metro istasyonlarına veya başka kalabalık duraklara kadar bedava otobüsleri var.  Aynı şekilde belirli metro istasyonlarından Auschan marketlerine bedava otobüsler kalkmaktadır. Kiev bedava otobüsler, Kiev ucuz ulaşım ve bedava otobüslerin kalktığı metro istasyonları ya da Auschan marketlerinin hareket saatlerine ulaşabilmek için şu linke tıklamanız yeterli olacaktır. Ukrayna Kiev Auschan ücretsiz otobüsler. Ardından gideceğiniz/bindiğiniz semtin yazdığı satırdaki otobüs fotoğrafına ya da  “Подробнее…” yazılı linke tıklayarak otobüsün hem metro istasyonlarından hem de Auschan’dan kalkış saatlerini, otobüsün duracağı durakları ve harita üzerinden gideceği rotayı görebilirsiniz.

Örneğin Lavina Mall alışveriş mekezi Kiev’in dışında bulunmaktadır. Uzak olan bu alışveriş merkezinde Auschan marketi bulunmaktadır. Yani oraya kadar ücretsiz dolmuşla gidip, Lavina Mall alışveriş merkezini gezip, ardından Auschan marketinden alışveriş yapıp(fiş göstermeden binemezsiniz) tekrar evinize ücretsiz dönebilirsiniz.

Ancak şunu söylemeliyim ki Metro istasyonlarından ya da herhangi bir duraktan Auschan ücretsiz dolmuşları ile Kiev ulaşım esnasında hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Ancak Auschan marketinden ücretsiz dolmuşa binmek için 10-15 dakika öncesinden Auschan’ın önünde yer alan ve tabelalarda gideceği semtin ismini yazan duraklardaki uzun kuyruklar oluşmadan sırada yerinizi almanızı ve Auschan’dan yaptığınız alışveriş fişinizi marşrutkaya binerken göstermenizin zorunlu olduğunu bilmenizi isterim. Evet yanlış duymadınız Aushan’dan dönüşte ücretsiz marşrutkayı kullanmak isterseniz Auschan’dan o gün alışveriş yapmanız gerekmektedir. Miktarı önemli değildir.

LVİV KİEV ARASI ULAŞIM – HARKOV – ODESSA

Kiev’e gelmişken başka şehirleri de ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Kiev ulaşım sistemleri dışında birkaç alternatif vardır.

Ukrayna Tren

Kiev merkez tren garından koltuklu hızlı trene ya da yatılı trene binip istediğiniz şehre, kasabaya, köye ulaşabilirsiniz. Ukrayna resmi tren sitesinden konumunuzu ve varış yeri, tarihi yazdığınızda site tren seçenekleri veriyor https://booking.uz.gov.ua/en/ Ödemeyi kredi kartıyla yapabilirsiniz. Ya da tren garına gidip direk gişelerden nakit parayla biletleri satın alabilirsiniz. Ancak en geç 2-3 hafta öncesinden bilet almanızda fayda vardır. Çünkü şehirlerarası yolculuklarda tren fazlasıyla tercih edilmektedir.

Ukrayna Otobüs

Ukrayna’da otobüs ulaşım sistemi gayet geniştir. Bir sürü otobüs şirketi ve otobüs garı vardır. Kiev merkez otobüs garı Demiivska metro istasyonu yakınında bulunuyor. Türklerin en çok bildiği otobüs şirketi ise Günsel. Onun sahibi de Türk ve bildiğim kadarıyla otobüsler oldukça rahat olup ikramlar da verilmektedir.

Bütün otobüs seçenekleri (uluslararası dahil) değerlendirmek için https://busfor.ua/ sitesini kullanabilirsiniz. Bu site girdiğiniz yerlere ve tarihe göre her otogardan ve her saatte giden farklı firmalardan otobüsleri araştırıp birçok seçenek bulabilirsiniz. Ödeme direk internetten yapılmakta veya kurye hizmetini talep edip kapıda nakit olarak ödeme yapabilmektesinizdir.

Ukrayna BlaBlaCar

https://www.blablacar.com.ua/ sitesine üye olup yerli insanların kendi arabalarıyla seyahat planlarını takip size uygun bir yolculuk varsa o insanla iletişime geçip onunla seyahat edebilirsiniz. İnsanlar kendi aracıyla seyahat ederek yolda sıkılmayıp birileriyle sohbet etmek için ve biraz da benzin parasını paylaşmak için yolcuları alabilirler. Şoförün istediği ücret önceden sitede yazılıyor. Şoförle saati ve sizi alacağı yer konusunda anlaşıyorsunuz ve gereken saatte ve yerde olduktan sonra yerli bir insanla beraber sehayahiniz başlıyor.

Sorularınız için bize yazınız. Ukrayna ücretsiz danışmanlık

İyi yolculuklar dileğiyle!

Yazar : OLENA PALİİ

Sitemizdeki bütün yazılarımızın hakları korunmaktadır.

Bu yazının izinsiz kopyalanması ve başka mecralarda yayınlanması durumunda hukuki işlem başlatılacaktır.

Bütün hakları Elephant Architecture and Consulting LTD Şirketi’ne aittir.

UKRAYNA ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ

Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı

4 Yorum

 • Çok TEŞEKKÜRLER. Ne güzel bilgilendirmişsiniz. Ukrayna ya gelsem iş ve turizm için rehberlik eder misiniz. Selamlar.Dr Osman EKMEKÇİ 0 542 674 05 60

  OSMAN EKMEKÇİ 20.12.2018
  • İyi günler Osman Bey. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. +3807ELEPHANT, +380735374268 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

   Ukrayna Ajans 23.12.2018
 • Teşekkürler gayet faydalı ve net bilgiler, uzmanlık belli oluyor.

  Tufan Sarp 25.12.2018
  • Teşekkürler Tufan Bey.

   Ukrayna Ajans 26.12.2018

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.