Ukrayna Sıkça Sorulan Sorular

Ukrayna Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevaplarımı

/Ukrayna Sıkça Sorulan Sorular

UKRAYNA HAKKINDA SIKÇA SORULANLAR

Hayır. Ukrayna’da şirket 1 grivnalık sermaye ile açılabilmektedir. Ukrayna Yabancılar ve Vatansızlar Hakları Kanunu‘na göre 100 bin dolarlık yatırım yapanlara her 3 yılda bir alınan süreli oturum izni yerine tek seferde süresiz oturum izni verilmektedir. Daha detaylı bilgi için Ukrayna’da iş kurmak  hakkındaki yazımızda okuyunuz.

Hayır. Ukrayna Göç Yasası‘nda belirlenen şartların arasında bu madde yoktur. Ukrayna’da oturum izni almak ile ilgili yazımızı okuyunuz.

Hayır. Ukrayna’da çalışma izinsiz çalışan yabancılar illegal işçiler olarak sayılmaktadır ve yakalanınca deport ve sınır dışı edilebilirsiniz. Çalışma izinsiz çalışanlara farklı cezalar öngörülmektedir. Daha fazla bilgi almak için Ukrayna Çalışma İzni metnimizi okuyunuz.

Ukrayna’ya alınmamanızın veya Ukrayna’dan sınırdışı edilmenizin birçok sebebi olabilmektedir. Sadece deport değil, ülkeye alınmama ve ülkeye giriş yasaklanması gibi cezalar da mevcuttur. Deport olup olmadığınızı anlamak için Ukrayna Deport Olma isimli yazımızı okuyunuz. Yeterli değilse sorgulatmak için bizimle iletişime geçiniz.

Ukrayna’da dövizli askerlik yapmak isteyenlerin en az 3 yıl oturum iznine sahip olarak çalışmaları ya da şirket sahibi olmaları ve 1.5 yıll fiilen yurtdışında bulunmaları gerekmektedir. Dövizli Askerlik ücreti, Askerlik Yasasında 1000 euro olarak belirlenmiştir. Daha detaylı bilgi almak için Ukrayna Dövizli Askerlik yazımızı okumayı tavsiye ederiz.

Yabancıların Ukrayna vatandaşları ile evlenme prosedürü, gereken belgeler ve koşullar hakkındaki bilgileri Ukrayna’da evlilik isimli hizmetimizden öğrenebilirsiniz.

Evet. Ukrayna’da şirket açıp şirketin faaliyeti yoksa(gelir ve maaş) vergi ödememe ihtimaliniz vardır. Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı olarak şirketinizin muhasebe takibini gerçekleştirmekteyiz. Daha fazla bilgi almak için Ukrayna Muhasebe ve Vergi Danışmanlığı yazımızı okuyunuz.

Ajansımız uzmanları  Noter Kontrolü hizmeti vermektedirler. Ukraynalı noterlerin güvenilir olup olmadığını anlamak için Ukrayna Noter İşlemleri yazımızı okumanızı ve daha fazla sorularınız varsa bizimle iletişime geçmenizi tavsiye veriyoruz.

Hayır. Ukrayna Arazi kanununa ve mevcut olan moratoryuma göre, yabancılar Ukrayna’da tarımsal arazileri satın alamazlar. Ayrıntılı bilgi için Ukrayna Gayrimenkul Danışmanlığı hakkındaki yazımızı okuyunuz.

Hayır, Ukrayna Anayasası çifte vatandaşlığı kabul etmemektedir. Ukrayna vatandaşı olmak isteyenler Ukrayna Vatandaşı Olmak hakkındaki yazımızı okuyabilir.

Ukrayna’da şirket kurmak, ev almak, araba almakoturum iznine sahip olmak gibi işlemler yapmak için mutlaka Ukrayna Vergi Kimlik Numarası (İNN) alınmaktadır.

Ukrayna’da 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalma hakkınız vardır. 180 gün(6 ay) içerisinde dilediğiniz kadar ülkeye girip çıkıp, toplamda 90 gün(3ay) kalabilirsiniz. toplamda 90 gün kalma sürenizi bitirince ise ilk giriş tarihinden itibaren geçerli 180 gününüzün dolmasının ardından tekrar ülkeye giriş yapabilirsiniz. Ancak 90 günden uzun süre kalmak isteyenler D tipi vize almak zorundadırlar. D vizesi tipleri ve alma prosedürü hakkında daha fazla bilgi almak için Ukrayna Vize Çeşitleri yazımızı okuyunuz.

Sorularınıza Yanıt Vermek İçin Buradayız

Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı