Ukrayna’da Sim Kart Ve Telefon Operatörleri

/, UKRAYNA YAŞAM/Ukrayna’da Sim Kart Ve Telefon Operatörleri
Ukrayna telefon operatörleri - Ukrayna Türkcell

UKRAYNA’DA SİM KART ALMAK

Ukrayna’da nereden telefon hattı alabilirim? Ukrayna cep telefon hattı almak isteyen kişiler yollarda bulunan kiosk’lardan (küçük büfelerden), marketlerden, telefonları satan mağazalardan ya da telefon operatörlerinin mağazalarından satın alabilirler. Ukrayna’da Türkcell şirketinin operatörü Lifecell (Life:)), Vodafone (MTC) ve Kyivstar başta olmak üzere 3 en büyük telefon operatörü vardır. Bu paragrafımız

UKRAYNA’DA SİM KART FİYATLARI

Ukrayna’da sim kart fiyatları ne kadar?  Ukrayna sim kart fiyatları operatöre ve kullandığınız tarifeye göre değişiyor. Vodafone sim kart fiyatı 25-70 grivna arasında, Lifecell sim kart fiyatı 50-150 grivna ve Kiyvstar sim kart fiyatı 25-50 grivna arasındadır.

UKRAYNA’DA CEP TELEFONU GSM OPERATÖRLERİ

Ukrayna Lifecell en hızlı mobil İnternetine sahip ama internet sadece büyük şehirlerde çekiyor. Hatta kasabalarda ve bazı köylerde Lifecell tamamen çekmeyebilir.
En ucuz Ukrayna telefon hattı Ukrayna Vodafone dur. Başka öperatörlerle kıyaslayınca hem yurt içi hem de yurt dışı aramalar fiyat açısından daha uygun ama İnterneti bazen çok yavaş olabiliyor.
Ukrayna Kyivstar en iyi çeken operatörüdür. Ama tarife ücretleri başka öperatörlerinden daha yüksek ve yurt dışı aramalar çok pahalıdır.
Ukrayna’da daha birkaç tane küçük gsm operatörü vardır – Utel Ukrayna, PeopleNet Ukrayna ve İntertelecom Ukrayna. Ama yerli halk bunları daha çok internet modemi olarak kullanır.
Ukrayna sim kart tarifeleri seçtiğiniz telefon paketine bağlı olarak değişir ama telefon aylık faturası ortalama olarak 100 – 150 grivna tutar.

UKRAYNA LIFECELL TELEFON PAKETİ

Lifecell’in birçok telefon paketi vardır ve aylık fiyatlar 80 – 400 grivna arasındadır. Bu operatörün avantajı “Kendin yap” telefon paketidir. Lifecell’in sitesine(https://www.lifecell.ua/uk/) girip aylık sms, dakika ve internet kullanımını seçebilirsiniz ve oluşturduğunuz paketin ücreti otomatikman hesaplanır. Lifecell’in en iyi paketi “Lifehak”tır.  Bu pakete 20 GB İnternet, 150 sms, limirsiz operatör içi aramalar, 150 dakika başka operatör aramalarıiçin Ukrayna dakika paketi, yurtdışı aramalarda 1 dakika 80 kapik. Paketin ücreti 175 grivna.(ARALIK 2018)

UKRAYNA VODAFONE TELEFON PAKETİ

Vodafone paketlerinin aylık ücretleri 45-170 grivna arasında. Vodafone’nun en büyük avantajı yurt dışı aramaların da paketin içinde olmasıdır. Mesela, SuperNet Unlim adlı paketin aylık ücreti 115 grivna. Web sitesi için tıklayınız. Bu pakete, limitsiz internet, operatör içi limitsiz arama, 150 dakika başka operatör numaraları arama ve 30 dakika yurtdışı arama bu pakete dahildir.

UKRAYNA KYIVSTAR TELEFON PAKETİ

Kyivstar’in paket seçenekleri fazla değildir ve ücretleri 100 – 225 grivna arasındadır. En uygun olan “Bezlim Video” paketi 150 grivna. Tıklayınız. İçinde 9 GB internet, operatör içi limitsiz aramalar, 150 dakika başka operatör aramaları için, 150 sms var. Türkiye’yi aramak için en pahalı operatör çünkü 1 dakikası 20 grivna.

UKRAYNA TELEFON HATTI PAKETLERİ

Ukrayna telefon operatörlerine göre değişen Ukrayna telefon paketlerini, Ukrayna arama paketleri, Ukrayna sms ve mesaj paketlerini aşağıda sizler için Ukrayna’daki telefon operatörleri tarifelerine göre derledik.

Ukrayna telefon operatörleri - Ukrayna Lifecell Operatörü - Ukrayna Vodafone
Ukrayna internet paketleri -Ukrayna konuşma paketleri - Ukrayna sms paketleri

UKRAYNA MOBİL İNTERNET HIZI

Ukrayna 4G internet ve Ukrayna 3g mobil internet hızı sadece büyük şehirlerde yüksek olmaktadır. Kasaba ve köylerde mobil internet komple çekmeyebilir. Bu günlerde mobil internet hızı konusunda lider bu alanda en fazla çalışma yapan Lifecell operatörüdür. 2018 senesinde bütün operatörler internet hızını yükselterek İnternet için en uygun paket seçenekleri sunmaya çalışmışlardır.

UKRAYNA MOBİL İNTERNET PAKETLERİ

Ukrayna’da da mobil internet paketleri vardır. Paket şeklinde Ukrayna mobil interneti satın almanız mümkündür. Aşağıda sizler için özel olarak seçtiğimi Ukrayna Telefon Paketleri tablomuzdan Ukrayna mobil internet fiyat ve miktar çeşitliliğini yukarıdaki tabloda görebilirsiniz.

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YI ARAMAK

Ukrayna’yı aramanın en ucuz yolu tabiki internetten skype, viber ve whatsapp gibi programları kullanarak aramaktır. O zaman bedava oluyor. Yine de telefondan arama yapmak istiyorsanız Ukrayna telefon numarasını yazmadan önce 0038 ya da +38 tuşladıktan sonra telefon numarasını tuşlamak gerekmektedir. Ukrayna telefon kodu nedir? Ukrayna telefon kodu +38 dir.
İlk olarak kartınızı kontrol edin. Kartınız yurtdışı aramalara açık olmalı. Ondan sonra kullandığınız Türk operatöründen kampanya paketi almak önerilir. Her operatörün yurtdışı 60 dakika 20 TL ya da 15 TL kampanyası vardır. Mesela, Türkcell’den yurtdışı 60 dakikalık paketini 15 TL’ye alabilirsiniz ve bu paket gayet uygun oluyor

UKRAYNA’DAN TÜRKİYE’Yİ ARAMAK

Ukraynadan Türkiyeyi aramak için, Ukrayna sim kartını kullanıyorsanız kullandığınız pakete göre ücretler değişebiliyor:
Kyivstar Ukrayna’dan Türkiye’yi aramak için 1 dakika 2 grivna,(https://kyivstar.ua/en/mm/roaming/roaming-v-turcii)
Lifecell Ukraynadan Türkiyeyi aramak için 5 dakika 25 grivna,
Vodafone Ukrayna’dan Türkiyeyi aramak için 1 dakika 0.5 – 10 grivna arası. Vodafone paketlerine genelllikle yurt dışı arama dakikaları da giriyordur. Lifecell ve Kyivstar’da ise ek paket olarak yurtdışı arama paketleri alıp daha ucuz aramak mümkün. Ancak 2018 Aralık ayı itibari ile Türkiye’yi kapsayan ek arama paketleri bulunmamaktadır.
Ukrayna’da Türk hattınızı kullanıyorsanız kendi operatörünüzden en uygun rouming tarifeyi önceden araştırmanız lazım. Türkiye’de bazı tarifelerde günlük ücreti karşılığına yurt dışı arama dakikaları da girmektedir.

UKRAYNA’DA TÜRK TELEFON HATTIMI KULLANABİLİR MİYİM?

Evet, hattınız yurtdışı aramalara açıksa Ukrayna’da kartınızı roumingte kullanırsınız. Ukrayna’ya gelmeden önce operatörünüzden en uygun tarifeyi öğrenip onu kullanmanızı öneririz.
Burada en çok sorduğunuz “Ukrayna’da Turkcell çekiyor mu?” sorunuzu cevaplamak isteriz. Hayır, çekmiyor. Rouming’e girerek Lifecell’e bağlanıyor. Yani Türksell kartınızı kullanabilirsiniz ama yurtdışı kullanım olacak.

Yazar:Olena PALİİ

UKRAYNA ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ

Ukrayna Avukatlık ve Yatırım Ajansı

Sitemizdeki bütün yazılarımızın hakları korunmaktadır.

Bu yazının izinsiz kopyalanması ve başka mecralarda yayınlanması durumunda hukuki işlem başlatılacaktır.

Bütün hakları Elephant Architecture and Consulting LTD Şirketi’ne aittir.

12 Yorum

 • Peki, Ukrayna’dan bir hat alıp Türkiye’de kullanabilir miyiz? Türkiye’deki GSM operatörlerinin tarife ve paketlerine göre karşılaştırma yapmak gerekirse daha mı pahalı olur?

  byhs 31.12.2018
  • Daha pahalı olacaktır. Ukrayna’da Ukrayna GSM operatörleri ve Ukrayna kartlarını, Türkiye’de ise Türk GSM operatörleri ve Türk sim kartlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

   Ukrayna Ajans 12.03.2019
 • selamlar,
  telefonun internet paylaşımı (mobil erişim noktası) kullanımı konusunda bilgi verirmisiniz?
  prepaid internet hattı aldığımda başka cihazlar ile paylaşabilirmiyim?
  Özellikle vodafone supernet unlimited paketi?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  ozgur 07.04.2019
  • İnternetinizi başka kişilerle Türkiye’de olduğu gibi paylaşabilirsiniz. Rica ederiz.

   Ukrayna Ajans 07.04.2019
 • Ukraynada hat aldıktan sonra bu hat ile uber kayıt olabiliyor muyum?uber kullanmada sıkıntı yaşar mıyım?

  Gülüm coşkun 19.05.2019
  • İyi günler, yeni alacağınız Ukrayna hattı ile übere kayıt olabilirsiniz.

   Ukrayna Ajans 19.05.2019
 • Bu hatların geçerlilik süresi nedir? Örnek veriyorum Vodafone hat aldım daha sonra 5 ay kullanmadım 5 ay sonra kullanmak istediğim zaman ne yapmam gerekir?

  Murat 11.07.2019
  • Hatların açık kalması için belirli periyodlarda para yüklemeniz gerekmektedir. Alacağınız operatörün şubesinden ya da web sitesinden bu bilgileri edinebilirsiniz.

   Ukrayna Ajans 13.07.2019
 • Merhaba,

  ukraynada kontörlü hat var mıdır? var ise satın alırken ne evrak istemektedirler. hattın açık kalmaı için ne kadar süreli zamanlarda kontör yüklemek gereklidir?
  yanıtınız için şimdiden teşekkürler

  Gökhan 12.07.2019
  • İyi günler. Ukrayna’da faturasız/kontörlü hat bulunmaktadır. Şu an için hat almak için hiçbir belge istenmemektedir. Ancak ileride pasaport uygulaması beklenmektedir. Aldığınız operatörün şubesinde hattınızın açık kalması için yükleme yapmanız gereken periyod hakkında bilgi edinebilirsiniz.

   Ukrayna Ajans 13.07.2019
 • merhaba;

  Hat aldığımızda açılması ne kadar sürer?
  Sadece internet içeren hat var mıdır?
  Tatilde kullanmak için.

  emre akın 21.09.2019
  • Birçok telefon operatörü aynı anda hattınızı açmaktadır. Sadece internet içeren paket yapmanız mümkündür.

   Ukrayna Ajans 23.09.2019

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.